Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezes ZPPM: Konsolidacja branży mleczarskiej może przyspieszyć

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 22-05-2012, 12:26
Prezes ZPPM: Konsolidacja branży mleczarskiej może przyspieszyć
Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka

Konsolidacja branży mleczarskiej na poziomie przetwórstwa z pewnością nie uległa zakończeniu. Aktualna sytuacja rynkowa może ją wręcz przyśpieszyć - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Jego zdaniem, jeżeli tendencje spadkowe nadal się utrzymają to możemy się spodziewać powtórki z lat 2008/2009 - rosnące zapasy, sprzedaż poniżej kosztów produkcji, rosnące zadłużenie, zatory płatnicze. - Cześć firm może tego samodzielnie nie wytrzymać. Nie chcę by zabrzmiało to dramatycznie, bo w efekcie polskie mleczarstwo może wyjść z tego kryzysu wzmocnione - m.in. dzięki konieczności redukcji kosztów oraz dalszej konsolidacji - mówi prezes Hydzik.

- Niewątpliwie ofiarą tego kryzysu będą małe spółdzielnie, które są bardzo wrażliwe na wszelkie wahania rynkowe, zarówno te pozytywne - wtedy powstaje złudzenie, że ich sytuacja ekonomiczna jest fantastyczna i nie jest wymagane żadne działanie sanacyjne, jak i negatywne - wtedy zwykle jest już za późno na jakąkolwiek restrukturyzację i pozostaje szukanie, zwykle na niekorzystnych warunkach, inwestora lub po prostu ogłoszenie upadłości - mówi szef Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH