Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezesi Meriläinen i Bajko: Konsolidacja branży mleczarskiej w Polsce konieczna i korzystna

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 11-05-2011, 12:16
Prezesi Meriläinen i Bajko: Konsolidacja branży mleczarskiej w Polsce konieczna i korzystna
Edward Bajko, prezes Spomleku

Doświadczenia innych krajów europejskich wskazują, że tylko więksi producenci mogą skutecznie rywalizować na rynku rodzimym i międzynarodowym.

Konferencja „Konsolidacja branży mleczarskiej w Polsce i na świecie" zorganizowana przez SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim miała przynieść odpowiedź na pytanie - jak może wyglądać konsolidacja polskiego mleczarstwa. Świadomość jej konieczności ma większość przedstawicieli branży, jednak obawy spółdzielców przed utratą wieloletniego dorobku hamują proces. Wbrew obiegowym opiniom, obowiązujące przepisy nie są największą przeszkodą.

- Prawo spółdzielcze jest doskonałym narzędziem, o ile konsolidacja ma nastąpić na partnerskich zasadach. Skutecznie utrudnia natomiast próby wrogiego przejęcia czy przekształcenia w spółkę prawa handlowego wbrew woli członków - zapewnił Edward Bajko, prezes zarządu SM Spomlek. - Jednak istnieje wiele innych form współpracy, niewymagających łączenia istniejących podmiotów lub pozwalających na jego odroczenie i wcześniejsze przetestowanie skuteczności wspólnych działań. To szczególnie ważne w polskich warunkach, gdzie na konsolidację niesłusznie patrzy się jak na porażkę jednej ze stron. Dlatego też tak niewiele mamy przypadków połączeń spółdzielni o podobnym potencjale i zdrowej sytuacji ekonomicznej.

Jako przykład dla polskich mleczarzy posłużyć może historia fińskiego koncernu Valio. Kiedy firma powstała w 1905 r. (istniało wówczas jeszcze Wielkie Księstwo Finlandii z carem Rosji jako głową państwa), jej zadaniem był eksport masła. Założycielami spółki były spółdzielnie mleczarskie. Po ponad 100 latach są one nadal jej właścicielami, choć lista udziałowców ulegała w tym czasie wielu zmianom. Valio w ich imieniu zajmuje się produkcją, sprzedażą i marketingiem, prowadzi badania i ekspansję międzynarodową. Wciąż pozostaje jednak pod kontrolą niezależnych spółdzielni, a więc pośrednio fińskich rolników. Przetwarza obecnie 85 proc. mleka produkowanego w Finlandii. Obok ojczyzny, produkuje także w Belgii, Estonii i Rosji - łącznie posiada 19 zakładów.

- Przewaga strony popytowej w kształtowaniu sytuacji na rynku żywności, jego postępująca liberalizacja oraz nieznane jeszcze pełne konsekwencje światowego kryzysu finansowego to główne powody, dla których nie da się uniknąć konsolidacji w naszej branży - przekonywał Veijo Meriläinen, wiceprezes Valio Ltd, a także były długoletni przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego EDA.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • konsultant 11-05-2011, 16:31:
Takie małe "krętactwo" cały czas. Dwie firmy się łączą wtedy gdy z nich powstaje trzecia firma a te które się połączyły znikają z planety. Jeżeli w transakcji jedna firma będąca jej stroną góruje nad tą drugą (co jest widoczne także w nazwie przedsiębiorstwa) mamy klasyczne przejęcie i to koniec filozofii. Przykład fiński z okresu minus 100 lat wcale nie jest przykładem konsolidacji branży w tym kraju. Po prostu utworzyli kolejną (n+1) firmę. U nas do 1989 roku też były centrale handlu zagranicznego dla wszystkich firm z danej branży, więc nic nowego dla mających czystą pamięć. Trudno zrozumieć dlaczego prezesi firm szukających obiektów do przejęcia oceniają szanse przeżycia innych uczestników rynku. Prawdopodobnie jest to metoda Napoleona czyli - interes albo strach. Konsolidacja jest instrumentem uzyskania kontroli nad cenami, pozwalającym zwalczyć malejące zyski w wyniku konkurencji. Tylko czy będzie skuteczna w sytuacji gospodarki globalnej gdy tak naprawdę cena nie wynika z wyścigu ofert przetwórców (to złudzenie) a z dyktatu handlu? W obszarze M&A często efekt synergii wynosi 3 (2+2=3), może nawet najczęściej.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 648) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane