Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prof. Babuchowski: Pakiet mleczny wprowadza nowe możliwość zarządzania podażą serów

 • Autor: RW., portalspożywczy.pl
 • Data: 07-11-2012, 13:32
Prof. Babuchowski: Pakiet mleczny wprowadza nowe możliwość zarządzania podażą serów
Andrzej Babuchowski /fot.żelaznastudio

Pakiet mleczny wprowadza możliwość zarządzania podażą serów posiadających oznaczenia jakościowe ChNP/ChOG. Zarządzać podażą tych produktów będą mogły zarejestrowane organizacje producentów, zarejestrowane organizacje międzybranżowe lub zarejestrowane grupy producenckie. Celem zarządzania podażą będzie dostosowanie produkcji serów posiadających oznaczenia jakościowe ChNP/ChOG do faktycznego popytu - powiedział prof. Andrzej Babuchowski, podczas X Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

Zarządzanie podażą nie będzie mogło prowadzić do uszczerbku dla handlu przetworami mlecznymi i powinno przyczynić się do poprawy jakości serów objętych tym mechanizmem. Przepisy te powinny obejmować całą produkcję danego sera, a wniosek w tej sprawie powinna składać organizacja międzybranżowa, organizacja producentów lub grupa zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Taki wniosek powinien mieć poparcie znacznej większości producentów mleka odpowiedzialnych za produkcję znacznej większości mleka wykorzystywanego do produkcji danego sera, a w przypadku organizacji międzybranżowych i grup, przez znaczącą większość producentów sera, którzy reprezentują znaczną większość produkcji tego sera. Tym nie mniej, dla dużej części państw unijnych jest to naruszenie zasad konkurencyjności i wolnego rynku, ponieważ w pewnych obszarach organizacje producentów lub ich zrzeszenia będą miały pozycje dominującą. Podobnie uważają organizacje międzynarodowe m.in. EDA (Europejskie Stowarzyszenie Mleczarskie). Rzecz w tym, że zapis ten jest wynikiem kompromisu osiągniętego w czasie negocjacji między Radą Unii Europejskiej, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.

W ten element zarządzania produkcją, wpisuje się również propozycja posła PE Michel Dantin, który proponuje, żeby w przypadku „kryzysów rynkowych" producenci mleka redukowali dostawy do przetwórstwa, a za wycofane mleko, jeżeli jego ilość przekroczy min. 5% w stosunku do produkcji z roku poprzedniego, dostawali rekompensatę podobnie, jak to ma miejsce przy wycofywaniu z rynku innych produktów, gdy następuje załamanie zaufania konsumentów do produktu (np. wycofanie warzyw z rynku na skutek obawy przed E. coli 0104 H4 EHEC).

Ci producenci, którzy by tego nie zrobili byliby karani, podobnie jak w przypadku przekroczenia kwot. Zdaniem części państw członkowskich oraz organizacji mleczarskich jest to zarządzanie dostawami, czyli pośrednia kontynuacja kwotowania, co ich zdaniem jest niemożliwe do zaakceptowania ponieważ zaburza konkurencyjności na rynku. Na dodatek daje silne narzędzie w ręce „reprezentatywnych zrzeszeń organizacji producentów", jako że to oni wzywaliby do ograniczenia dostaw. Jednak wyjaśnienia wymaga, jak w rzeczywistości będzie wyglądało uruchamianie, przez zrzeszenia organizacji producentów, proponowanego instrumentu wycofania z rynku oraz jego współfinansowanie ze strony UE. Na dodatek nie wiadomo na podstawie jakich kryteriów będzie podejmowana decyzja, iż zaistniały warunki do wprowadzenia omawianego mechanizmu? Czy mechanizm dotyczyłby wszystkich państw członkowskich, czy tylko niektórych? Jak będzie wyliczana rekompensata, a jak kary?

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 013) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH