Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Resort rolnictwa przygotował przepisy dot. umarzania kar za nadprodukcję mleka

 • Autor: PAP
 • Data: 02-03-2016, 08:28
Resort rolnictwa przygotował przepisy dot. umarzania kar za nadprodukcję mleka
fot. Fotolia

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt uchwały rządu sprawie ustanowienia programu pomocy dla producentów mleka. Przepisy przewidują możliwość umorzenia niezapłaconych kar za nadprodukcję mleka w latach 2014/2015 - poinformowało biuro prasowe resortu.

W projekcie uchwały zakłada się, że minister rolnictwa na wniosek producenta mleka złożony za pośrednictwem właściwego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego, może wydawać decyzję o umorzeniu w całości lub w części spłaty pozostałych do zapłacenia opłat należnych od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015.

O rozłożenie kar za nadprodukcję mleka wnioskowało 30,5 tys. rolników, a w sumie limit przekroczyło ok. 63,5 tys. producentów mleka. Nałożona na Polskę kara wyniosła 161,5 mln euro (ok. 660 mln zł). Za każdy ponadlimitowy litr mleka rolnik musiał zapłacić prawie 91 groszy.

Umorzenia kary (opłat) za nadprodukcję mleka w całości lub w części będą stosowane, gdy osoba fizyczna zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6 tys. zł; osoba prawna została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie.

Opłata może być umorzona także wówczas, gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne; jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji lub też zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

"We wniosku o umorzenie w całości lub w części spłaty pozostałych do zapłacenia opłat należnych od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015 producent mleka zobowiązany będzie do przedstawienia swojej sytuacji materialnej i społecznej, aby podjęcie decyzji miało uzasadnienie względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Skarbu Państwa" - czytamy w komunikacie.

KOMENTARZE: (6)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • zystan 05-03-2016, 20:20:
Ludzie na świecie umierają z głodu. Tu idioci nakładają kary za produkcję dobrego mleka, zamiast przetworzyć na proszek i sprzedać do np.Afryki. Tragedia tego świata polega na tym, że rządzą nami półgłówki i bezmuzgowia unijne wynagradzane niebotycznie wysokimi pensjami. Ludzie gdzie jest ten spokojny i demokratyczny świat. W tej sytuacji za każdą śmierć głodową na świecie powinno stracić prace kilku urzędasów unijnych i ich krajowych pochlebców. Oj Boże patrzysz się a nie grzmisz. Co się dzieje?!
 • Stan. 04-03-2016, 23:12:
Projekt dotyczy rolników , którzy spełniają warunki do upadłości Konsumenckiej(dla niezorientowanych : rolnik ma zdolność upadłościową z "prawa konsumenckiego". zatem "wrażliwi " miech się nie podniecają ponieważ projekt rozporządzenia jest w zasadzie bezpłodny ; może dotyczyc kilkunastu rolników w całej Polsce.
 • marcin 03-03-2016, 22:09:
Przepraszam bardzo z jakiej racji umarzać kary przecież wszyscy wiedzieli doskonale że obowiązują ich kwoty mleczne ci co chcieli ograniczyli produkcję, zakupili dodatkowe kwoty i przez to że byli bardziej zaradni teraz na tym najbardziej stracą. Ja też mam trudną sytuację i chciałbym aby Pan minister umorzył mi kredyty. Gratuluje pomysłowości

Zobacz wszystkie komentarze (6)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane