Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

TÜV Rheinland o certyfikacji produkcji ekologicznej

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 13-09-2012, 13:39
TÜV Rheinland o certyfikacji produkcji ekologicznej

Gospodarstwa rolne, przetwórnie i zakłady, aby uzyskać status ekologiczny muszą być poddawane corocznej kontroli przez jednostkę certyfikującą. Pierwszy etap produkcji ekologicznej, stanowi okres konwersji. W tym czasie produkcja odbywa się zgodnie z zasadami w/w aktów prawnych, jednakże produkty nie otrzymują statusu produktów jakości ekologicznej - powiedziała serwisowi portalspożywczy.pl Anna Klimas, Specjalista w Sekcji Systemów Zarządzania w Przemyśle Spożywczym TÜV Rheinland Polska.

Związane jest to z możliwością zanieczyszczenia produktu związkami akumulowanymi w glebie w okresie produkcji konwencjonalnej. Okres konwersji produkcji roślinnej trwa przynajmniej 2 lata, a w przypadku upraw wieloletnich z wyjątkiem pastwisk - co najmniej 3 lata.

- Przetwórnie, z racji tego że przetwarzają już produkty certyfikowane nie muszą przechodzić okresu przestawiania. Na podstawie pozytywnej oceny z kontroli producent otrzymuje certyfikat, który wydawany jest dla konkretnych produktów na okres od 12 do 16 miesięcy. Kontrolę w gospodarstwie przeprowadza inspektor rolnictwa ekologicznego wpisany do rejestru inspektorów, prowadzonego przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Aby umożliwić inspektorowi zweryfikowanie informacji na temat metod i ilości wytworzonych, przetworzonych lub wprowadzonych na rynek produktów ekologicznych, każdy podmiot zobowiązany jest prowadzić odpowiednią dokumentację umożliwiającą sporządzenie bilansu masowego - mówi Anna Klimas.

Jeśli producent stara się o dopłaty rolnośrodowiskowe dla pakietu - rolnictwo ekologiczne, powinien posiadać kserokopie planu rolnośrodowiskowego oraz aktualnego wniosku o płatności obszarowe na rok bieżący. Pozostałe dokumenty to: protokół i certyfikat z poprzedniej kontroli (nie dotyczy gospodarstw kontrolowanych po raz pierwszy), aktualny plan produkcji, rejestry i dowody sprzedaży i zakupu środków do produkcji lub produktów, i jeśli dotyczy: pozwolenia na zakup materiału siewnego bez certyfikatu, zgody na odstępstwo oraz certyfikaty ekologiczne dostawców.

Inspektor uzyskuje informacje o gospodarstwie lub zakładzie na podstawie wglądu do dokumentacji rozmowy ze zlecającym oraz na podstawie wizji lokalnej obiektów produkcyjnych użytków rolnych, wybiegów, budynków inwentarskich, urządzeń, magazynów, przechowalni itp. Rolnik może otrzymać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dofinansowanie w ramach działania: Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności oraz w ramach programu rolnośrodowiskowego.

Program rolnośrodowiskowy, powstał w celu ograniczenia negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko. Jego zadaniem jest zachęcanie rolników do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska w obrębie swojego gospodarstwa. Podstawowymi warunkami uczestnictwa w programie jest posiadanie przynajmniej 1 ha użytków rolnych, opracowanie planu działalności rolnośrodowiskowej oraz przestrzeganie zasad zwykłej dobrej praktyki rolniczej na terenie całego gospodarstwa. Potwierdzenie spełnienia wymagań dotyczących rolnictwa ekologicznego przez jednostkę certyfikującą jest wymogiem do uzyskania dotacji. Dotacje w zależności od rodzaju uprawianych roślin wahają się od 260 zł do 1800 do produkcji roślin na 1 ha. Ci rolnicy, którzy wytwarzają produkty ekologiczne przeznaczone do spożycia przez ludzi mogą dodatkowo starać się o zwrot kosztów kontroli w ramach działania: Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności. Wysokość pomocy, za każdy z 5 okresów pomocowych wynosi maksymalnie do 3000 zł.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 137) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH