Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Techmilk 2016 – pełna relacja

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 25-02-2016, 12:40
Techmilk 2016 – pełna relacja

W dniach 16-19 lutego br. W Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach odbyła się XVII edycja Seminarium „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”. Jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych konferencji na branży mleczarskiej, a co ważniejsze stale się rozwija i zyskuje na znaczeniu.

W założeniu Seminarium Techmilk miało być spotkaniem mleczarzy, gdzie są prezentowane najważniejsze nowe technologie dla tej branży. Miało być miejscem dyskusji o kierunkach rozwoju techniki mleczarskiej, spotkaniem specjalistów, a także miejscem wzajemnej wymiany doświadczeń. I trzeba przyznać, że organizatorom udało się to osiągnąć. Z roku na rok przyjeżdża więcej firm, które pokazują nowości w swojej ofercie. W tym roku swoje ekspozycje ma 67 firm. Wskazuje to rozwój imprezy, gdyż w ubiegłym roku udział brało 48 przedsiębiorstw.

W pierwszym dniu Seminarium, swój wykład o sytuacji na światowym rynku mleczarskim miał prof. Andrzej Babuchowski. W jego opinii, po zniesieniu wielu regulacji rynku mleka, w tym kwot mlecznych przez Unię europejską, ale także biorąc pod uwagę coraz bardziej zliberalizowany rynek światowy, nie będzie już można mówić o stabilnym rynku mleka. - Koniec ze stabilnością rynków rolnych, w tym mleka. Teraz będą już tylko mniejsze lub większe skoki i spadki cen – powiedział prof. Babuchowski. Zaznaczył także, iż praktycznie teraz mamy już tylko rynek światowy. - Każdy, kto mówi i myśli w kategoriach rynku polskiego, czy nawet europejskiego, już jest przegrany. Praktycznie zniknęły już wszelkie bariery i na rynek trzeba teraz patrzeć globalnie – uważa Andrzej Babuchowski. Ponadto wskazał, że w grudniu 2015 roku w ramach negocjacji WTO, które odbyły się w Nairobi, uzgodniono likwidację wszelkiego wsparcia dla eksportu. - Nie będzie już dopłat eksportowych, ani innych form wsparcia. Tylko stare, zawarte wcześniej kontrakty, będą mogły jeszcze korzystać z takich form. Te postanowienia są obligatoryjne także dla Unii Europejskiej, więc należy praktycznie zapomnieć o wszelkich dopłatach eksportowych – mówił profesor.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH