Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Unijny eksport serów nie może się odbudować po embargu

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 30-06-2015, 15:00
Unijny eksport serów nie może się odbudować po embargu

W dniu 24.06 br. prezydent Federacji Rosyjskiej W. Putin ogłosił, że embargo na import wybranych produktów rolno-spożywczych z UE zostanie przedłużone na rok do 5 sierpnia 2016 r. Na razie lista produktów objętych embargiem nie zmieniła się i zawiera m.in. mleko i przetwory mleczne - informują eksperci BGŻ.

Przed wprowadzeniem embarga w sierpniu 2014 r. Rosja była znaczącym odbiorcą serów z UE, w tym z Polski. Jak wynika z analizy danych Eurostat, w miesiącach I-VII 2014 r. do kraju tego trafiło 130,2 tys. t serów i twarogów (CN 0406), czyli prawie 29 proc. całego eksportu poza UE. Na drugim miejscu w tym zestawieniu były Stany Zjednoczone z 14-procentowym udziałem, a na kolejnych dwóch Szwajcaria i Japonia z udziałami odpowiednio 7 i 6 proc. Wprawdzie do Rosji sprzedawano głównie tańsze gatunki sera, jednak wartość eksportu w analizowanym okresie wyniosła 521 mln EUR, co stanowiło 23 proc. wartości unijnego eksportu. Jak widać Rosja była kluczowym partnerem UE w międzynarodowym handlu serami.

 Ze względu na korzystne położenie geograficzne, tradycyjne więzi gospodarcze oraz odpowiedni asortyment i cenę produkowanych serów, dla polskiej branży mleczarskiej Rosja miała jeszcze większe znaczenie niż przeciętnie dla tego sektora w UE. W pierwszych siedmiu miesiącach 2014 r. sprzedaż serów z Polski do Rosji wyniosła 17,2 tys. t i stanowiła 42 proc. sprzedaży do krajów pozaunijnych. Inne kraje trzecie miały stosunkowo niewielkie znaczenie. Na drugim miejscu w tym zestawieniu była Arabia Saudyjska z 11-procentowym udziałem, a na kolejnych dwóch Irak i Ukraina z udziałami odpowiednio 9 i 7 proc. Warto jednak zauważyć, że nawet w analizowanym okresie przed wprowadzeniem przez Rosję embarga, jedynie 32 proc. całego polskiego eksportu serów kierowane było do krajów trzecich, a 68 proc. do krajów UE. Oznacza to, że Rosja miała niespełna 14-procentowy udział w całym eksporcie serów z Polski.

 Co oczywiste, po wprowadzeniu embarga zaszły istotne zmiany w kierunkach eksportu. W okresie od sierpnia 2014 r. do marca 2015 r. unijny eksport serów do krajów trzecich wyniósł 429,5 tys. t i był o 18 proc. (91,5 tys. t) niższy niż w tym samym okresie rok wcześniej. Przyczynił się do tego spadek eksportu do Rosji o 98 proc. (168,0 tys. t). Jak widać eksport ten nie ustał zupełnie, gdyż z listy towarów objętych embargiem wykreślono niewielką grupę produktów niezawierających laktozy i na tej podstawie kraje UE nadal eksportowały nieznaczne ilości serów. Przekierowanie wcześniejszego eksportu do Rosji w innych kierunkach okazało się trudnym zadaniem. Wprawdzie w analizowanym okresie dosyć znacząco wzrósł eksport do Korei Pd., Japonii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, RPA, Algierii, Egiptu i Arabii Saudyjskiej, ale łącznie kraje te zakupiły o 58,3 tys. t sera więcej, co stanowiło jedynie około 1/3 utraconej sprzedaży do Rosji. O 72,0 tys. t zwiększył się również handel wewnątrzunijny, w czym największy udział miała zwiększona sprzedaż do Holandii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH