Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W Polsce wystarczy 50 mleczarni

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 08-04-2015, 12:10
W Polsce wystarczy 50 mleczarni
Andrzej Jarmasz, prezes Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka

Największym zagrożeniem dla polskiego mleczarstwa jest brak konsolidacji, to że mleczarnie nie chcą się łączyć. Moim zdaniem w Polsce wystarczyłoby 50 podmiotów przetwórczych, co i tak byłoby bardzo dużo - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl powiedział Andrzej Jarmasz, prezes Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka.

Podkreśla, że zagrożeniem dla polskiego mleczarstwa jest funkcjonowanie nierentownych mleczarń kosztem producentów mleka. - Powszechnym jest wykorzystywanie niewiedzy rolników. Jeżeli będziemy utrzymywali 100 nierentownych mleczarń, to odbywa się kosztem rolników, którzy z kolei nie będą otrzymywali pieniędzy rynkowych za mleko, to nie zachęca młodych ludzi do produkcji mleka. Te pieniądze, które powinny trafiać do producentów, są przejadane po drodze - uważa Andrzej Jarmasz.

W jego opinii, powinno pozamykać się 40-50 mleczarń, co pozwoliłoby zmniejszyć ogólne koszty polskiego mleczarstwa. - Te koszty są niepotrzebne. Te pieniądze, gdyby trafili do producentów mleka, byłyby lepiej wykorzystane. Rolnicy mogliby przeznaczyć je na rozwój, unowocześnienie gospodarstw czy zwiększanie produkcji. Teraz będzie im coraz trudniej - twierdzi prezes Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka.

Uważa, iż w obecnej sytuacji, zarządy powinny jak najszybciej przyspieszyć konsolidacje. Dotyczy to także dużych mleczarń. - Konsolidować powinny się mleczarnie małe, ale także duże. Nieprawdą jest, że duże mleczarnie są bezpieczne. Duże, największe mleczarnie powinny także się dalej konsolidować, aby w przyszłości móc realnie konkurować z dużymi koncernami zagranicznymi. Aby być konkurencyjni, aby było ich stać działać na całym świecie - mówi prezes Jarmasz.

Dodaje, iż zdaje sobie sprawę, że temat konsolidacji jest bardzo trudny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (9)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • mleczarz 20-04-2015, 16:04:
Do R. Wiem, że konsolidacja to przejmowanie mniejszego, słabszego przez podmiot silniejszy. Inkorporacja natomiast to połączenie równorzędnych podmiotów. Jednakże w naszym raczej spółdzielczym mleczarstwie jest to niemożliwe. Moja dodawanka 100+50+50 miała posłużyć porównaniu do wielkości firmy zarządzanej przez prezesa Jarmasza. Pozdrawiam
  • R 15-04-2015, 12:18:
Pan mleczar jak zdecydowana większość mleczarzy papla o załatwianiu czegokoś przez rynek a z komentarzy wynika, że nie odróżnia konsolidacji od inkorporacji :)
  • mleczarz 09-04-2015, 13:33:
Panie Jarmasz, ale się Panu sięga z powodu moich komentarzy. Włożyłem kij w mrowisko, ale to nic. A teraz do "Skupowca". Konsolidacja podmiotów skupujących napewno nie da tyle rolnikom co konsolidacja "wielkich" przetwórni mleczarskich. Z tego co wiem Prezes Jarmasz zarządza dwoma spółdzielniami z łącznym skupem ok. 200 tys. litrów dziennie. Zatrudnia kilka osób do pobierania prób, rozliczenia dostaw, kierowców. Wg mnie niezbędne minimum. Może przy konsolidacji z drugim podmiotem tej wielkości rolnik zyskałby 0,01 zł. Ale jeśli połączą się dwa zakłady np. 50 tys. + 50 tys., albo jeszcze + 100 tys. żeby wielkością dorównać firmie kierowanej przez Jarmasza i przeprowadzając zdrową transformację to sądzę, że rolnik zyskałby conajmniej 0,20 zł na litrze. Z czego? Z mniejszego zatrudnienia (+ jeden zarząd a nie trzy, jeden prezes a nie trzech,jedna rada a nie trzy), z mniejszego zużycia energii, konsolidacji produkcji, konsolidacji dystrybucji itd, itd Jeśli ktoś jest innego zdania, to wiadomo czego broni. No Andrzeju, ale ci się teraz dostanie. Pozdrawiam

Zobacz wszystkie komentarze (9)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH