Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W senackiej komisji o zmianach w polskim rolnictwie

 • Autor: PAP
 • Data: 27-03-2012, 20:46

Dane ze spisu rolnego z 2010 służą obecnie resortowi rolnictwa do oceny struktury gospodarstw rolnych, metod produkcji czy zarządzania kryzysowego w rolnictwie - powiedział we wtorek wiceminister rolnictwa Andrzej Butra na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa.

Członkowie komisji zapoznali się we wtorek z najnowszymi danymi wynikającymi z Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 r. Ich opracowaniem zajmuje się Główny Urząd Statystyczny. Dane te wskazują, że w rolnictwie zaszło wiele zmian, głównie wskutek działania instrumentów unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Nastąpiła modernizacja i większa specjalizacja gospodarstw, jednak nadal są one rozdrobnione.

Według danych ostatniego spisu rolnego z 2010 r., w stosunku do poprzedniego spisu z 2002 r. zmniejszyła się o 25 proc. liczba gospodarstw o powierzchni do 5 hektarów, zaś o 1/3 wzrosła liczba gospodarstw mających ponad 50 ha. Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego wzrosła z 6,59 ha do 7,93 ha - poinformował dyrektor Departamentu Rolnictwa GUS Artur Łączyński podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa.

Zmiany, jakie zachodzą w strukturze gospodarstw rolnych są jednak powolne, a odsetek gospodarstw o powierzchni użytków rolnych powyżej 15 hektarów i więcej wynosi zaledwie 9 proc., podczas gdy odsetek gospodarstw najmniejszych - do 5 ha wynosi prawie 70 proc. - ocenił Łączyński.

Nadal utrzymuje się zróżnicowanie regionalne. Najwięcej małych gospodarstw jest w Polsce południowo-wschodniej, a największe znajdują się głównie w województwach północnych.

Na koniec czerwca 2010 r. w rolnictwie pracowało 2,3 mln osób, z czego dla 1 mln 945 tys. osób była to jedyna praca. Przeciętnie na 1 gospodarstwo prowadzące działalność rolniczą przypadało 1,2 osób pracujących. Danych dotyczących zatrudnienia w rolnictwie nie można porównać z wynikami spisu rolnego z 2002 r., ponieważ wówczas ankietowani odpowiadali na inaczej zadawane pytania.

Spis wykazał, że spada powierzchnia użytków rolnych, w ciągu ośmiu lat zmniejszyła się ona z 16,9 mln ha do 15,5 mln ha, przy czym ziemia pod zasiewy to ponad 67 proc. użytków, reszta to łąki i pastwiska oraz sady.

W strukturze zasiewów zmniejszyła się o 7,8 proc. powierzchnia upraw zbóż - z 8,3 do 7,6 mln ha, w sumie zboża stanowią ponad 73 proc. zasiewów; o ponad 50 proc. spadła powierzchnia upraw ziemniaków i o ok. 32 proc. - buraków cukrowych. O 115 proc. wzrosła powierzchnia upraw rzepaku a o 54 proc. - roślin pastewnych. O ponad 38 proc. wzrosła powierzchnia gospodarstw sadowniczych.

W stosunku do 2002 r. spadło pogłowie zwierząt, z wyjątkiem bydła mięsnego. Największy spadek jest w przypadku trzody chlewnej, jest to związane z dużymi wahaniami opłacalności chowu.

W 2010 r. działalność rolniczą prowadziło 1 mln 891 tys. gospodarstw, w tym 1 mln 484 tys. były to gospodarstwa powyżej 1 ha. Połowa z nich (53,7 proc.) posiadała ciągniki. Było ich ponad 1 mln 466 tys. sztuk, czyli o 9,5 proc. więcej niż w 2002 r. Spis wykazał też, że 73 proc. gospodarstw stosowało nawozy mineralne, wapniowe i organiczne, a ok. 60 proc. używało środków ochrony roślin - głównie chwastobójczych.

Łączyński poinformował, że na przełomie kwietnia i maja GUS planuje publikację charakteryzującą gospodarstwa rolne, która podsumuje wyniki spisu z 2010 r. Dodał, że zaplanowana jest też publikacja wyników spisu w układach: regionalnym i wojewódzkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane