Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W styczniu 2016 r. ceny OMP w UE spadały

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 21-02-2016, 15:30

Dnia 25 stycznia 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,67 EUR/kg i była o 2,87% niższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 12,01% niższym niż w analogicznym czasie 2015 r.) - informuje FAMMU/FAPA.

Średnie ważone ceny OMP w UE delikatnie wzrastały przez cały wrzesień październik po tym jak na koniec sierpnia znalazły się na najniższym poziomie od września 2009 r. W listopadzie spadki powróciły, a w grudniu ceny OMP wykazywały niewielkie wahania, styczeń przyniósł kolejne spadki notowań. W analizowanym okresie nieco dynamiczniej niż przeciętnie w UE zniżkowały ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły pułap 1,59 EUR/kg, czyli o ok. 9,7% niższy niż przed rokiem (-8,1% w skali miesięcznej).

W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 7,57 PLN/kg do 7,11 PLN/kg. Wyższe niż w Polsce ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. Na koniec stycznia 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,64 EUR/kg (-2,7% w skali miesięcznej). W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano nieco wyższą cenę OMP niż w Niemczech (1,66 EUR/kg), co w tym przypadku było o 0,6% niższą stawką niż przed miesiącem.

Obserwowane w styczniu zniżki cen OMP mogą świadczyć o tym, że obawy o niższą produkcję w przyszłości w następstwie letnich suszy w Europie nie są już tak duże jak przed miesiącem, a główni importerzy zgromadzili już potrzebne zapasy i popyt światowy maleje. Stabilizująco nie działa już także wykorzystywana od sierpnia przez niektóre państwa członkowskie publiczna interwencja. Presję na ceny przetworów mlecznych w UE wciąż wywiera ograniczony popyt z Chin (drugi co do wielkości zamówień światowy importer OMP, który przed rokiem zapewnił utrzymywanie się w długim okresie wysokich cen na ten przetwór mleczny, co zachęcało mleczarnie do zwiększania produkcji) i przedłużone rosyjskie embargo.

Dnia 25 stycznia 2016 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio o 1,5% poniżej progu interwencyjnego, osiągając przy tym pułap o 0,6% wyższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii) do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, zniżkujące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie o 12,2% niższym niż średnia we Wspólnocie (wynosząc w ostatnim tygodniu stycznia w przeliczeniu 1,47 EUR/kg). Na rynkach UE w styczniu spadały także średnie ważone ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). W dniu 25 stycznia bieżącego roku średnie ważone ceny PMP w UE osiągnęły poziom 2,21 EUR/kg. Stawki te były o 5,9% niższe od cen z analogicznego okresu 2015 r. i o 3,4% niższe niż przed miesiącem.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH