REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Wysoki skup i przetwórstwo mleka w UE

 • Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
 • Data: 04-11-2014, 18:02
Wysoki skup i przetwórstwo mleka w UE

Pomimo utrzymujących się od początku bieżącego roku spadków cen mleka, w Unii Europejskiej cały czas dynamicznie rośnie jego skup. Według najnowszych danych Komisji Europejskiej w okresie styczeń-lipiec br. podaż surowca była o 5,8 proc. wyższa niż w analogicznych miesiącach przed rokiem, sięgając 88,4 mln t. - informują eksperci BGŻ.

REKLAMA

Wzrosty odnotowano praktycznie w każdym kraju, poza Grecją i Republiką Czeską. Wśród liczących się producentów mleka, największy przyrost skupu wystąpił w Wielkiej Brytanii (w styczniu-lipcu br. był o ponad 10% wyższy niż przed rokiem i wyniósł 8,9 mln t), Polsce (o 7,5% r/r do 6,2 mln t) oraz we Francji (o 7,4% do 15,4 mln t).

Powyższe spowodowało, że w analizowanym okresie wzrosła produkcja praktycznie wszystkich przetworów mleczarskich. Największe zmiany zaobserwować można było w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), którego wytworzono o 20% więcej niż w 2013 roku (łącznie 564,5 tys. t). W dużej mierze była to reakcja na dynamicznie rosnący popyt importowy na ten produkt. W okresie styczeń-sierpień eksport OMP z UE-28 do krajów trzecich sięgnął 430,4 tys. t, tj. był o 59% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, w tym w odniesieniu do Algierii wzrósł o 139% do 102,1 tys. t.

W pierwszych siedmiu miesiącach br. unijne mleczarnie istotnie zwiększyły także produkcję mleka pełnego w proszku (PMP) - o prawie 14% w relacji rocznej do 324,9 tys. t. Również w tym przypadku zmiany były napędzane eksportem, który w styczniu-sierpniu br. był o 8% wyższy w relacji rocznej, wynosząc 271,5 tys. t. Czołowym odbiorcą unijnego PMP (podobnie jak OMP) była Algieria, z 21-procentowym udziałem w całkowitym eksporcie tego produktu. Kraj ten zaimportował 56,1 tys. t pełnego mleka w proszku z UE, prawie 3-krotnie więcej niż rok temu. Większy popyt zgłaszały również kraje Bliskiego Wschodu (Oman, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie).

W analizowanym okresie dynamicznie rozwijała się również sprzedaż masła na rynki trzecie. W styczniu-sierpniu br. jej wolumen był o 25% wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 81,5 tys. t. Niemniej, w kolejnych miesiącach tendencje te prawdopodobnie ulegną wyhamowaniu. Głównym rynkiem zbytu dla unijnego masła jest Rosja (mająca około 25-proc. udział w eksporcie), gdzie w styczniu-sierpniu br. trafiło 20,7 tys. t tego produktu . Wprawdzie szybko rośnie też eksport do USA (w styczniu-sierpniu br. był o 116% wyższy r/r) oraz Arabii Saudyjskiej (+84%), ale wolumeny obrotu są na razie istotnie niższe (wynoszą odpowiednio 5,1 tys. t i 4,1 tys. t) niż w przypadku naszego sąsiada.

Nieco odmiennie kształtuje się sytuacja na rynku serów. Wprawdzie w styczniu-lipcu br. ich produkcja w UE-28 była o ponad 2% wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 4037,9 tys. t, ale eksport był już o 3% niższy w porównaniu do 2013 r. sięgając 500,6 tys. t (w styczniu-sierpniu br.). Niemniej, spadała sprzedaż jedynie na rynek rosyjski - w analizowanym okresie o 20% r/r do 133,8 tys. t, w przypadku pozostałych odbiorców - rosła.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (25 605) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH