Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wzrosty cen OMP w Europie

 • Autor: FAMMU/FAPA
 • Data: 02-07-2016, 12:35
Wzrosty cen OMP w Europie
Rosną ceny OPMP

W Unii Europejskiej od lutego 2016 roku obserwowane było wyhamowanie spadkowej tendencji cen OMP, która trwała praktycznie od drugiego kwartału 2015 r. (z krótkotrwałym odbiciem na przełomie września i października). Szósty miesiąc bieżącego roku przyniósł zwyżki cen OMP w UE – informuje FAMMU/FAPA.

W dniu 12 czerwca 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,70 EUR/kg, była zatem o 2,25% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o ponad 6,3% niższym niż w analogicznym czasie 2015 r.). W analizowanym okresie nieco mniej dynamicznie niż przeciętnie w UE zmieniały się ceny OMP na rynku polskim gdzie osiągnęły pułap 1,62 EUR/kg, czyli o ok. 8,5% niższy niż przed rokiem (+1,9% w skali miesięcznej). W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 7,36 PLN/kg do 7,06 PLN/kg. Wyższe niż w Polsce i średnio w UE ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. W połowie czerwca 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,73 EUR/kg (był to 2,7% wzrost w skali miesięcznej). W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano jeszcze wyższą cenę OMP niż w Niemczech (1,74 EUR/kg), co było o 6,75% wyższą stawką niż przed miesiącem. Obserwowana na przełomie marca i kwietnia stabilizacja cen oraz czerwcowe zwyżki związane są z funkcjonowaniem skupu interwencyjnego po stałej kwocie 1,698 EUR/kg oraz skupem na drodze przetargów (po 31 marca, gdy został wyczerpany interwencyjny limit skupu OMP). Od dnia 20 kwietnia zwiększono limity ilościowe na zakup OMP w ramach skupu interwencyjnego i tym samym zamknięto procedurę przetargową. Zwiększenie limitów przyczyniło się do wyhamowania tendencji spadkowej i zwyżek, ale wątpliwym jest, aby ceny OMP w najbliższym czasie w skali całej Unii wzrosły ponad próg interwencyjny.

Presję na ceny przetworów mlecznych w UE w dalszym ciągu wywiera ograniczony popyt z Chin i przedłużone rosyjskie embargo. Ponadto niekorzystnie dla cen przetworów mlecznych w UE działają doniesienia o znacznych zwyżkach dostaw mleka w głównych krajach produkcyjnych, np. +18,5% w Irlandii, +11,9% w Holandii, +5,6% w Danii, +5,1% w Polsce, czy +1,3% we Francji.

Dnia 12 czerwca 2016 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio zaledwie o 0,05% poniżej progu interwencyjnego, osiągając przy tym pułap o 5,1% wyższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii) do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, zwyżkujące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie o 5,9% niższym niż średnia we Wspólnocie (wynosząc w połowie czerwca w przeliczeniu 1,60 EUR/kg). Na rynkach UE w czerwcu nastąpiły również zwyżki średnich ważonych cen pełnotłustego mleka w proszku (PMP). W dniu 12 czerwca bieżącego roku średnie ważone ceny PMP w UE osiągnęły poziom 2,07 EUR/kg. Stawki te były o 14% niższe od cen z analogicznego okresu 2015 r., ale o 5,9% wyższe niż przed miesiącem.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 986) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH