Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wzrosty cen OMP w Europie

 • Autor: FAMMU/FAPA
 • Data: 02-07-2016, 12:35
Wzrosty cen OMP w Europie
Rosną ceny OPMP

W Unii Europejskiej od lutego 2016 roku obserwowane było wyhamowanie spadkowej tendencji cen OMP, która trwała praktycznie od drugiego kwartału 2015 r. (z krótkotrwałym odbiciem na przełomie września i października). Szósty miesiąc bieżącego roku przyniósł zwyżki cen OMP w UE – informuje FAMMU/FAPA.

W dniu 12 czerwca 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,70 EUR/kg, była zatem o 2,25% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o ponad 6,3% niższym niż w analogicznym czasie 2015 r.). W analizowanym okresie nieco mniej dynamicznie niż przeciętnie w UE zmieniały się ceny OMP na rynku polskim gdzie osiągnęły pułap 1,62 EUR/kg, czyli o ok. 8,5% niższy niż przed rokiem (+1,9% w skali miesięcznej). W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 7,36 PLN/kg do 7,06 PLN/kg. Wyższe niż w Polsce i średnio w UE ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. W połowie czerwca 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,73 EUR/kg (był to 2,7% wzrost w skali miesięcznej). W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano jeszcze wyższą cenę OMP niż w Niemczech (1,74 EUR/kg), co było o 6,75% wyższą stawką niż przed miesiącem. Obserwowana na przełomie marca i kwietnia stabilizacja cen oraz czerwcowe zwyżki związane są z funkcjonowaniem skupu interwencyjnego po stałej kwocie 1,698 EUR/kg oraz skupem na drodze przetargów (po 31 marca, gdy został wyczerpany interwencyjny limit skupu OMP). Od dnia 20 kwietnia zwiększono limity ilościowe na zakup OMP w ramach skupu interwencyjnego i tym samym zamknięto procedurę przetargową. Zwiększenie limitów przyczyniło się do wyhamowania tendencji spadkowej i zwyżek, ale wątpliwym jest, aby ceny OMP w najbliższym czasie w skali całej Unii wzrosły ponad próg interwencyjny.

Presję na ceny przetworów mlecznych w UE w dalszym ciągu wywiera ograniczony popyt z Chin i przedłużone rosyjskie embargo. Ponadto niekorzystnie dla cen przetworów mlecznych w UE działają doniesienia o znacznych zwyżkach dostaw mleka w głównych krajach produkcyjnych, np. +18,5% w Irlandii, +11,9% w Holandii, +5,6% w Danii, +5,1% w Polsce, czy +1,3% we Francji.

Dnia 12 czerwca 2016 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio zaledwie o 0,05% poniżej progu interwencyjnego, osiągając przy tym pułap o 5,1% wyższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii) do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, zwyżkujące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie o 5,9% niższym niż średnia we Wspólnocie (wynosząc w połowie czerwca w przeliczeniu 1,60 EUR/kg). Na rynkach UE w czerwcu nastąpiły również zwyżki średnich ważonych cen pełnotłustego mleka w proszku (PMP). W dniu 12 czerwca bieżącego roku średnie ważone ceny PMP w UE osiągnęły poziom 2,07 EUR/kg. Stawki te były o 14% niższe od cen z analogicznego okresu 2015 r., ale o 5,9% wyższe niż przed miesiącem.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (21 364) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 263)


Polecane oferty


Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH