Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zasady dotyczące skutecznego obliczania terminu zapłaty

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 08-02-2016, 10:58
Zasady dotyczące skutecznego obliczania terminu zapłaty
Dariusz Szybowski, radca prawny, który 15 lat współpracuje z Zakładem Usług Handlowych Robico, wyjaśnia dla serwisu portalspożywczy.pl zasady dotyczące skutecznego obliczania terminu zapłaty dla sieci handlowych.

Dariusz Szybowski, radca prawny, który 15 lat współpracuje z Zakładem Usług Handlowych Robico, wyjaśnia dla serwisu portalspożywczy.pl zasady dotyczące skutecznego obliczania terminu zapłaty dla sieci handlowych.

Ustawa z dnia 08 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych została wprowadzona w celu implemantacji do krajowego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2011/7/EU z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. Przedmiotowa ustawa zastąpiła ustawę z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Jak mówi Dariusz Szybowski, bardzo istotnym elementem, dzięki któremu jest możliwe stosowanie w/w rozwiązań dotyczących naliczania przedmiotowych odsetek jest każdorazowe potwierdzanie przez „sieć”, hurtownię lub sklep otrzymywania dostaw towarów (WZ) z oznaczeniem daty ich przyjęcia. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania księgowości w firmie dostawcy oraz skutecznego wykonania obowiązków i uprawnień wynikających z przepisów ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

- Z uwagi na okoliczność częstego braku możliwości kompleksowego określenia daty odbioru poszczególnych faktur VAT przez „sieć”, hurtownię lub sklep, dostawcy mogą stosować postanowienia art. 7 ust. 4 wzmiankowanej ustawy. Zgodnie z brzmieniem powyższego artykułu cyt” w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie daty otrzymania faktury potwierdzającej dostawę towaru ….. termin zapłaty … jest liczony od dnia otrzymania przez dłużnika towaru.” Dlatego data określona na dokumencie dostawy towaru tj. WZ będzie stanowiła datę, od której jest liczony termin zapłaty – 30 dniowy – mówi radca prawny.

Podkreśla, iż nawet zakładając, że kontrahenci będą dostawcom potwierdzać i podawać daty otrzymania faktur, to wiąże się to z tym, że chcąc mieć prawidłowe terminy płatności w systemie finansowo-księgowym, który służy m.in. do ustalania wysokości odsetek (w przypadku kiedy uzależnione są one od terminu dostarczenia faktury), musielibyśmy je ręcznie w każdej jednej fakturze zmieniać w systemie, co jest dosyć kontrowersyjne, gdyż po wysłaniu faktury do kontrahenta, nie powinno się w nie ingerować (odblokowywać, odksięgowywać, itp.) z uwagi na ryzyko zmian w treści faktury. Zresztą w konsekwencji i tak doprowadzilibyśmy do zmiany w treści faktury, gdyż na fakturze, którą będzie posiadał kontrahent będzie inny termin płatności, a u nas inny-skorygowany, a to w świetle przepisów w zakresie podatku Vat jest niedopuszczalne.

- Ponadto w przypadku ewentualnej krzyżowej kontroli urzędu skarbowego przedmiotowe dokumenty nie będą się zgadzały co może skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową. Z powyższych względów stosowanie art. 7 ust. 4 ustawy jest całkowicie usprawiedliwione, szczególnie w okolicznościach jeśli tych faktur jest wystawianych co najmniej kilkanaście dziennie – mówi Dariusz Szybowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane