Zmiany Wspólnej Polityki Rolnej w ramach Health Check
Ministrowie rolnictwa UE doszli do porozumienia w sprawie zmian Wspólnej Polityki Rolnej w ramach tzw. przeglądu zdrowotnego. W ramach pakietu zmian przyjęto m.in. stopniowe zwiększanie kwot mlecznych (o 1% rocznie od kwietnia 2009 roku ) do całkowitego ich zniesienia od 1 kwietnia 2015 roku. Kraje Wspólnoty zgodziły się na wzrost z 5% do 10% poziomu tzw. modulacji, który ma obowiązywać od 2012 roku - podaje FAMMU/FAPA na podst. AgraNet.
Poziom ten będzie wzrastał do 7% w 2009 roku, do 8% w 2010 roku oraz do 9% w 2011 roku. W przypadku farmerów otrzymujących ponad 300 tys. euro rocznie dopłat, oddadzą oni na modulację 4% więcej niż pozostali farmerzy. Obecnie obowiązujące częściowe powiązanie dopłat bezpośrednich w sektorze zbóż zostanie zniesione od 2010 roku. W przypadku orzechów, roślin białkowych, lnu i konopi przestanie ono obowiązywać od 2012 roku.
Pozostawione zostaną niektóre płatności powiązane z produkcją w sektorze zwierzęcym, takie jak premie za krowy mamki (na poziomie do 100%) i owce maciorki (w 50%). System interwencji w sektorze mleczarskim nie ulegnie zasadniczym zmianom, a dopłaty do prywatnego przechowywania masła zostaną utrzymane. Interwencja dotycząca żyta, jak proponowała Komisja zostanie zniesiona, natomiast nie ulegnie ona zmianom w przypadku pszenicy durum i ryżu. Interwencja zniknie także z rynku wieprzowiny, chociaż i tak nie była ona stosowana od 30 lat. Pszenica konsumpcyjna będzie podlegała interwencji w okresie od 1 listopada do 31 maja po cenie 101,31 euro/t, do maksymalnej wysokości 3 mln ton.
Ministrowie rolnictwa UE zgodzili się także na płatność minimalną dopłat bezpośrednich w wysokości 250 euro na jedno gospodarstwo lub minimalną powierzchnię 1 hektara. Kompromis ws. przeglądu WPR uwzględniłteż polskie postulaty, tj. m.in. przedłużenie do końca 2013 roku uproszczonego systemu płatności od hektara (a nie produkcji) SAPS, który miał obowiązywać do 2010 oraz przesunięcie do 2013 roku wejścia w życie pełnego systemu cross-compliance, czyli zasad uzależniających dopłaty bezpośrednie od surowych norm środowiskowych, bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt.
Decyzję w sprawie reformy WPR podjęto kwalifikowaną większością głosów. Sprzeciw wyraziła na posiedzeniu Łotwa, natomiast kompromis skrytykowała tuż po posiedzeniu Wielka Brytania.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!