Zmniejszy się eksport masła
Pod wpływem blisko 48 proc. wzrostu cen eksportowych masła w 2007 r. notowany był dynamiczny wzrost jego wywozu. Według informacji Ministerstwa Finansów w 2007 r. eksport tego artykułu ukształtował się na poziomie 31,6 tys. t i był o 33 proc. większy niż w 2006 r. Jednak zbyt umocniona złotówka hamuje eksport.
Największymi odbiorcami polskiego masła były Niemcy, Rosja, Holandia oraz Francja. W 2007 r. na wyższym niż rok wcześniej poziomie utrzymywał się również import tego produktu. W całym roku zaimportowano 3,4 tys. t masła wobec 2,1 tys. t w 2006 r. Masło importowane było m.in. z Finlandii, Niemiec, Irlandii oraz Belgii. Saldo handlu zagranicznego w 2007 r. było dodatnie i wyniosło nieco ponad 28 tys. t wobec 22 tys. t w roku poprzednim.
W styczniu 2008 r. eksport masła wyniósł 2,7 tys. t i był o 21 proc. większy niż w tym samym okresie 2007 r. Jednocześnie do kraju sprowadzono 348 ton tego artykułu wobec 184 ton przed rokiem. Przewiduje się, że w 2008 r. możliwy jest dalszy wzrost wolumenu jego eksportu do 34 tys. t w związku z konkurencyjnymi cenami polskiego masła wobec cen notowanych w UE-15. Tendencje wzrostowe prawdopodobnie utrzymają się również w przywozie masła.
Brak cenowej konkurencyjności polskiego odtłuszczonego mleka w proszku spowodował, że w 2007 r. wywóz tego produktu utrzymywał się na względnie niskim poziomie. W całym roku (wg danych Ministerstwa Finansów) wolumen sprzedaży na eksport wyniósł nieco ponad 75 tys. t i był o 11 proc. mniejszy niż w 2006 r. Największymi odbiorcami polskiego OMP była Algieria, Niemcy oraz Holandia. W tym samym czasie import odtłuszczonego mleka w proszku zwiększył się ponad 2-krotnie i ukształtował się na poziomie 7,4 tys. t. Handlowcy sprowadzali OMP przede wszystkim z Białorusi i Niemiec.
W pierwszym miesiącu br. eksport OMP ukształtował się na poziomie 7,3 tys. t i był 2-krtonie większy niż przed rokiem. W tym samym czasie import tego artykułu wzrósł o 38 proc. do ponad 1 tys. t. Przewiduje się, że w 2008 r. pod wpływem rosnącego zużycia OMP we wtórnym przetwórstwie oraz dalszej aprecjacji złotego wywóz zmniejszy się do 70 tys. t, natomiast tendencje wzrostowe będą obserwowane w przywozie tego produktu.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!