Prezes Ustronianki: Bez nauki i innowacji nie ma przyszłości

- Nasz kraj pod względem innowacyjności, zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednym z czynników odpowiadających za taki stan rzeczy jest słaba współpraca biznesu z nauką. Bariery mentalne oraz brak zaufania pomiędzy światem nauki, a przedsiębiorcami powoduje niechęć do szukania możliwości inwestowania pieniędzy w nowe technologie. Brakuje podstawowych bodźców i motywacji zarówno dla biznesmenów jaki i naukowców - mówi Michał Bożek, prezes zarządu oraz właściciel firmy Ustronianka.
Jak dodaje, niemniej jednak, z każdym kolejnym rokiem liczba przedsiębiorców poszukujących innowacyjnych rozwiązań w zakresie prowadzonej działalności wzrasta. - Zauważalny jest także wzrost świadomości istoty znaczenia sektora naukowego w kontekście rozwoju gospodarczego. Coraz więcej polskich firm stara się zmienić niekorzystną rzeczywistość inwestując w działalność badawczo-rozwojową. Właściciele oraz osoby zarządzające polskimi przedsiębiorstwami powoli zdają sobie sprawę, że podobne inwestycje stwarzają szeroką perspektywę i otwierają nowe kierunki rozwoju - tłumaczy Michał Bożek.
Michał Bożek, który niedawno z rąk prof. dr hab. Józefy Chrzanowskiej,Dziekan Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymał medal "Zasłużony dla Wydziału Nauk o Żywności", przekonuje, że taka współpraca ma sens, gdyż obie strony mają sobie wiele do zaoferowania.
- Bez nauki i innowacji nie ma przyszłości. Ustronianka od wielu lat angażuje się w projekty naukowe, wpływające na innowacyjność firmy, jak również całej polskiej gospodarki. Nauka i biznes nie powinny porozumiewać się dwoma różnymi językami. Przedsiębiorcy powinni inspirować świat nauki i na odwrót. Niestety większość polskich firm nadal nie wykorzystuje potencjału rozwojowego jaki drzemie w badaniach prowadzonych na polskich uczelniach. Obecnie większość zachodnich firm przenosi do nas produkcje ze względu na tanią siłę roboczą. Jeśli chcemy zarabiać więcej, musimy być zdecydowanie bardziej innowacyjni - mówi prezes Ustronianki.
Ustronianka to rodzinna firma, zatrudniająca blisko pół tysiąca pracowników, która posiada trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane na południu kraju oraz sześć centrów dystrybucji wody w systemie galonowym.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE: (1)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (1)