Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Atlanta Poland: Wzrosły przychody, spadł zysk w I kwartale

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 17-11-2015, 10:42
Atlanta Poland: Wzrosły przychody, spadł zysk w I kwartale
fot. shutterstock

Atlanta Poland wypracowała w pierwszym kwartale swojego roku obrotowego 2015/2016, któa trwa od 1 lipca do 30 września  2015 r. 63,3 mln zł przychodów ze sprzedaży i 1,4 mln zł zysku netto. W analogicznym okresie ubiegłego roku wyniki spółki wyniosły odpowiednio: 56,2 mln zł i 1,8 mln zł.

W pierwszym kwartale roku obrotowego 2015/2016 tj. w okresie od 1 lipca do 30 września 2015 roku
Atlanta Poland S.A. zrealizowała przychody ze sprzedaży o 12,7 proc. wyższe w porównaniu z okresem
lipiec – wrzesień 2014 roku. W tym samym okresie wolumen sprzedaży spółki zwiększył się o 2,2 proc. z 6.125 ton do 6.258 ton. Wartościowy wzrost sprzedaży nastąpił przede wszystkim w segmencie detalicznym (o 33 proc.), dynamika wzrostu sprzedaży hurtowej była niewielka i wyniosła 2,2 proc.. W pierwszym kwartale roku obrotowego 2015/2016 wartość sprzedaży eksportowej zwiększyła się o 15,9 proc., udział eksportu w przychodach ogółem stanowił 14,9 proc.

W pierwszym kwartale roku obrotowego 2015/2016 spółka zrealizowała zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 8.747 tys. zł tj. o 10,4 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Spadek marży brutto ze sprzedaży jest konsekwencją wzrostu cen zakupu surowców, jaki miał miejsce we wcześniejszych okresach (wzrost cen surowców na światowych rynkach w połączeniu ze wzrostem kursu USD), który nie został w pełni zrekompensowany podwyżkami cen sprzedaży. W pierwszym kwartale roku obrotowego 2015/2016 wskaźnik marży brutto ze sprzedaży wyniósł 13,8 proc., a więc ukształtował się na wyższym poziomie w porównaniu z wcześniejszym kwartałem (kwiecień - czerwiec 2015 r.), w którym wyniósł 12,1 proc. był natomiast istotnie niższy w porównaniu z I kwartałem roku obrotowego 2014/2015(17,4 proc.).

W omawianym okresie spółka osiągnęła zysk na działalności operacyjnej w wysokości 2.156 tys. zł tj. o 5,2 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Po uwzględnieniu zdarzeń na działalności finansowej, na które składały się: po stronie przychodów - odsetki od należności oraz dodatnie różnice kursowe a po stronie kosztów - odsetki od kredytów i leasingów oraz po uwzględnieniu obciążeń z tytułu podatku dochodowego, spółka zrealizowała zysk netto w wysokości 1.402 tys. zł vs 1.815 tys. zł w analogicznym okresie 2014 r.

W IV kwartale roku kalendarzowego Atlanta Poland S.A. odnotuje istotnie zwiększony wolumen
sprzedaży w porównaniu do poprzednich dwóch kwartałów. Najistotniejsze znaczenie dla poziomu przychodów, jakie spółka osiągnie w kolejnym kwartale będzie miała wielkość popytu związanego ze Świętami Bożego Narodzenia, zarówno w segmencie działalności hurtowej, jak i detalicznej. Zgodnie z sezonowością sprzedaży spółki, na IV kalendarzowy kwartał roku przypada od 27 proc. do 33 proc. rocznej sprzedaży realizowanej w segmencie sprzedaży hurtowej oraz od 40 proc. do 50 proc. rocznej sprzedaży realizowanej w segmencie sprzedaży detalicznej.

Podobnie, jak w poprzednich kwartałach na wyniki finansowe, w tym wartość przychodów oraz poziom marży brutto ze sprzedaży, jakie osiągnie Atlanta Poland w istotny sposób mogą wpłynąć zmiany cen surowców, które importuje spółka oraz wahania kursów walutowych – ponad 95 proc. zaopatrzenia realizowane jest zagranicą, w tym ok. 90 proc. przypada na transakcje w USD, pozostała część w Euro - informuje spółka w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 070) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH