REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Atlanta Poland: Wzrosły przychody, spadł zysk w I kwartale

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 17-11-2015, 10:42
Atlanta Poland: Wzrosły przychody, spadł zysk w I kwartale
fot. shutterstock

Atlanta Poland wypracowała w pierwszym kwartale swojego roku obrotowego 2015/2016, któa trwa od 1 lipca do 30 września  2015 r. 63,3 mln zł przychodów ze sprzedaży i 1,4 mln zł zysku netto. W analogicznym okresie ubiegłego roku wyniki spółki wyniosły odpowiednio: 56,2 mln zł i 1,8 mln zł.

REKLAMA

W pierwszym kwartale roku obrotowego 2015/2016 tj. w okresie od 1 lipca do 30 września 2015 roku
Atlanta Poland S.A. zrealizowała przychody ze sprzedaży o 12,7 proc. wyższe w porównaniu z okresem
lipiec – wrzesień 2014 roku. W tym samym okresie wolumen sprzedaży spółki zwiększył się o 2,2 proc. z 6.125 ton do 6.258 ton. Wartościowy wzrost sprzedaży nastąpił przede wszystkim w segmencie detalicznym (o 33 proc.), dynamika wzrostu sprzedaży hurtowej była niewielka i wyniosła 2,2 proc.. W pierwszym kwartale roku obrotowego 2015/2016 wartość sprzedaży eksportowej zwiększyła się o 15,9 proc., udział eksportu w przychodach ogółem stanowił 14,9 proc.

W pierwszym kwartale roku obrotowego 2015/2016 spółka zrealizowała zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 8.747 tys. zł tj. o 10,4 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Spadek marży brutto ze sprzedaży jest konsekwencją wzrostu cen zakupu surowców, jaki miał miejsce we wcześniejszych okresach (wzrost cen surowców na światowych rynkach w połączeniu ze wzrostem kursu USD), który nie został w pełni zrekompensowany podwyżkami cen sprzedaży. W pierwszym kwartale roku obrotowego 2015/2016 wskaźnik marży brutto ze sprzedaży wyniósł 13,8 proc., a więc ukształtował się na wyższym poziomie w porównaniu z wcześniejszym kwartałem (kwiecień - czerwiec 2015 r.), w którym wyniósł 12,1 proc. był natomiast istotnie niższy w porównaniu z I kwartałem roku obrotowego 2014/2015(17,4 proc.).

W omawianym okresie spółka osiągnęła zysk na działalności operacyjnej w wysokości 2.156 tys. zł tj. o 5,2 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Po uwzględnieniu zdarzeń na działalności finansowej, na które składały się: po stronie przychodów - odsetki od należności oraz dodatnie różnice kursowe a po stronie kosztów - odsetki od kredytów i leasingów oraz po uwzględnieniu obciążeń z tytułu podatku dochodowego, spółka zrealizowała zysk netto w wysokości 1.402 tys. zł vs 1.815 tys. zł w analogicznym okresie 2014 r.

W IV kwartale roku kalendarzowego Atlanta Poland S.A. odnotuje istotnie zwiększony wolumen
sprzedaży w porównaniu do poprzednich dwóch kwartałów. Najistotniejsze znaczenie dla poziomu przychodów, jakie spółka osiągnie w kolejnym kwartale będzie miała wielkość popytu związanego ze Świętami Bożego Narodzenia, zarówno w segmencie działalności hurtowej, jak i detalicznej. Zgodnie z sezonowością sprzedaży spółki, na IV kalendarzowy kwartał roku przypada od 27 proc. do 33 proc. rocznej sprzedaży realizowanej w segmencie sprzedaży hurtowej oraz od 40 proc. do 50 proc. rocznej sprzedaży realizowanej w segmencie sprzedaży detalicznej.

Podobnie, jak w poprzednich kwartałach na wyniki finansowe, w tym wartość przychodów oraz poziom marży brutto ze sprzedaży, jakie osiągnie Atlanta Poland w istotny sposób mogą wpłynąć zmiany cen surowców, które importuje spółka oraz wahania kursów walutowych – ponad 95 proc. zaopatrzenia realizowane jest zagranicą, w tym ok. 90 proc. przypada na transakcje w USD, pozostała część w Euro - informuje spółka w raporcie.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (21 958) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH