REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Atlanta Poland zwiększyła przychody, ale wolumen i zyski spadły

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 28-08-2015, 19:55
Atlanta Poland zwiększyła przychody, ale wolumen i zyski spadły

Atlanta Poland zwiększyła w czwartym kwartale roku obrotowego 2014/2015 przychody ze sprzedaży, ale wolumen sprzedaży spadł. Spadły też zyski spółki.

REKLAMA

Atlanta Poland w czwartym kwartale roku obrotowego 2014/2015 (1 kwietnia-30 czerwca 2015 roku) zrealizowała przychody ze sprzedaży w wysokości 54.653 tys. zł tj. o 2,8 proc. wyższe w porównaniu z okresem kwiecień – czerwiec 2014 roku.

W tym samym okresie wolumen sprzedaży spółki zmniejszył się o 8,9 proc. z 5.722 ton do 5.211 ton.

- Tak duża różnica pomiędzy dynamiką zmiany wartości sprzedaży a dynamiką zmiany sprzedaży w ujęciu ilościowym była efektem wzrostu cen zakupu części surowców, jaki miał miejsce w 2014 roku, przy czym ceny te dodatkowo zostały podwyższone przez znaczący wzrost kursu USD, jaki miał miejsce w okresie od grudnia 2014r. do marca 2015r. – czytamy w raporcie spółki.

- Powyższe zdarzenia przełożyły się na zwyżki cen sprzedaży, a w konsekwencji na realizację wyższych przychodów przy obniżonym wolumenie sprzedaży. Ponadto, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w strukturze sprzedaży spółki nastąpił wzrost udziału produktów droższych takich jak orzechy nerkowca - podano.

Na spadek wolumenu sprzedaży, w porównaniu z IV kwartałem roku obrotowego 2013/2014, wpłynęło przesunięcie Świąt Wielkanocnych, które w 2014 r. przypadały w drugiej połowie kwietnia, natomiast w 2015 r. w pierwszej połowie kwietnia, co skutkowało skróceniem okresu wzmożonej, przedświątecznej sprzedaży.

Dodatkowym czynnikiem, który przyczynił się do spadku wolumenu sprzedaży było ograniczenie popytu na część produktów z uwagi na wzrost ich ceny.

Wartościowy wzrost sprzedaży, w wysokości 12,5 proc., odnotowany został w sprzedaży krajowej w segmencie detalicznym, natomiast sprzedaż w segmencie hurtowym realizowana w kraju zmniejszyła się o 2,0 proc.

Wartość sprzedaży eksportowej zmniejszyła się o 9,3 proc., jej udział w łącznych obrotach spółki zmniejszył się z poziomu 16,9 proc. do 14,9 proc.

Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł w tym okresie 6.628 tys. zł i był niższy o 2,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Wskaźnik marży brutto ze sprzedaży zmniejszył się nieznacznie w porównaniu z IV kwartałem roku obrotowego 2013/2014 tj. z poziomu 12,8 proc. do 12,1 proc., istotnie zmniejszył się natomiast wobec III kwartału bieżącego roku obrotowego, w którym wyniósł 16,3 proc.

- Spadek rentowności brutto na sprzedaży jest konsekwencją ww. wzrostów cen zakupu surowców, które nie zostały w pełni zrekompensowane podwyżkami cen sprzedaży. Obniżony poziom marży brutto ze sprzedaży może utrzymywać się również w kolejnych miesiącach 2015 roku – tłumaczy spółka.

Zysk na działalności operacyjnej wyniósł w IV kwartale roku obrotowego 2014/2015 229 tys. zł i był o 62,5 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Zysk netto wyniósł zaś 93 tys. zł wobec 135 tys. zł w analogicznym okresie 2014 r.

Atlanta Poland jest dużym producentem bakalii. Ma dwa zakłady produkcyjne: we Włocławku, gdzie wytwarza asortyment dla klientów detalicznych, oraz w Gdańsku skąd produkcja trafia do hurtu, jak również i do detalu.  

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (24 017) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH