Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Atlanta Poland zwiększyła przychody, ale wolumen i zyski spadły

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 28-08-2015, 19:55
Atlanta Poland zwiększyła przychody, ale wolumen i zyski spadły

Atlanta Poland zwiększyła w czwartym kwartale roku obrotowego 2014/2015 przychody ze sprzedaży, ale wolumen sprzedaży spadł. Spadły też zyski spółki.

Atlanta Poland w czwartym kwartale roku obrotowego 2014/2015 (1 kwietnia-30 czerwca 2015 roku) zrealizowała przychody ze sprzedaży w wysokości 54.653 tys. zł tj. o 2,8 proc. wyższe w porównaniu z okresem kwiecień – czerwiec 2014 roku.

W tym samym okresie wolumen sprzedaży spółki zmniejszył się o 8,9 proc. z 5.722 ton do 5.211 ton.

- Tak duża różnica pomiędzy dynamiką zmiany wartości sprzedaży a dynamiką zmiany sprzedaży w ujęciu ilościowym była efektem wzrostu cen zakupu części surowców, jaki miał miejsce w 2014 roku, przy czym ceny te dodatkowo zostały podwyższone przez znaczący wzrost kursu USD, jaki miał miejsce w okresie od grudnia 2014r. do marca 2015r. – czytamy w raporcie spółki.

- Powyższe zdarzenia przełożyły się na zwyżki cen sprzedaży, a w konsekwencji na realizację wyższych przychodów przy obniżonym wolumenie sprzedaży. Ponadto, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w strukturze sprzedaży spółki nastąpił wzrost udziału produktów droższych takich jak orzechy nerkowca - podano.

Na spadek wolumenu sprzedaży, w porównaniu z IV kwartałem roku obrotowego 2013/2014, wpłynęło przesunięcie Świąt Wielkanocnych, które w 2014 r. przypadały w drugiej połowie kwietnia, natomiast w 2015 r. w pierwszej połowie kwietnia, co skutkowało skróceniem okresu wzmożonej, przedświątecznej sprzedaży.

Dodatkowym czynnikiem, który przyczynił się do spadku wolumenu sprzedaży było ograniczenie popytu na część produktów z uwagi na wzrost ich ceny.

Wartościowy wzrost sprzedaży, w wysokości 12,5 proc., odnotowany został w sprzedaży krajowej w segmencie detalicznym, natomiast sprzedaż w segmencie hurtowym realizowana w kraju zmniejszyła się o 2,0 proc.

Wartość sprzedaży eksportowej zmniejszyła się o 9,3 proc., jej udział w łącznych obrotach spółki zmniejszył się z poziomu 16,9 proc. do 14,9 proc.

Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł w tym okresie 6.628 tys. zł i był niższy o 2,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Wskaźnik marży brutto ze sprzedaży zmniejszył się nieznacznie w porównaniu z IV kwartałem roku obrotowego 2013/2014 tj. z poziomu 12,8 proc. do 12,1 proc., istotnie zmniejszył się natomiast wobec III kwartału bieżącego roku obrotowego, w którym wyniósł 16,3 proc.

- Spadek rentowności brutto na sprzedaży jest konsekwencją ww. wzrostów cen zakupu surowców, które nie zostały w pełni zrekompensowane podwyżkami cen sprzedaży. Obniżony poziom marży brutto ze sprzedaży może utrzymywać się również w kolejnych miesiącach 2015 roku – tłumaczy spółka.

Zysk na działalności operacyjnej wyniósł w IV kwartale roku obrotowego 2014/2015 229 tys. zł i był o 62,5 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Zysk netto wyniósł zaś 93 tys. zł wobec 135 tys. zł w analogicznym okresie 2014 r.

Atlanta Poland jest dużym producentem bakalii. Ma dwa zakłady produkcyjne: we Włocławku, gdzie wytwarza asortyment dla klientów detalicznych, oraz w Gdańsku skąd produkcja trafia do hurtu, jak również i do detalu.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane