Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Bio Planet: Rynek żywności bio w Polsce rośnie o ok. 20 proc.rocznie

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 13-04-2018, 12:58
Bio Planet: Rynek żywności bio w Polsce rośnie o ok. 20 proc.rocznie
Sylwester Strużyna, prezes zarządu Bio Planet/ fot. Żelazna Studio

W 2017 r. Bio Planet S.A. wypracowała 123,3 mln zł przychodów ze sprzedaży i 1,02 mln zł zysku netto. W analogicznym okresie poprzedniego roku wyniki spółki wyniosły odpowiednio: 113,5 mln zł i 0,8 mln zł.

Wszystkie akcje spółki były notowane na rynku NewConnect. W ostatni dzień notowań 2017 r., tj. 29 grudnia 2017 r., kurs akcji zamknął się na poziomie 7,89 zł (oznacza to 9% spadek względem ceny na koniec grudnia 2016 roku, która wynosiła 8,70 zł).

Jak informuje zarząd spółki w raporcie wynik 2017 r. choć lepszy niż osiągnięty w 2016 roku nadal nie jest satysfakcjonującym poziomie.

Na osiągnięte wyniki 2017 r. wpłynęły takie czynniki jak: niższa niż oczekiwana dynamika przychodów ze sprzedaży; wzrost kosztów wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych w stosunku do przychodów spółki; wysokie inne koszty operacyjne; niewielki wzrost marży na sprzedaży; wysokie dodatnie różnice kursowe związane ze spadkiem kursów EUR i USD.

W ocenie zarządu dynamika sprzedaży spółki w najbliższych latach nie będzie już tak wysoka, jak osiągana w latach przed 2016 rokiem. Dlatego, aby wrócić do osiągania rekordowych zysków netto konieczne będzie zwiększenie marży na sprzedaży generowanej przez spółkę.

- Rynek żywności bio rośnie nadal w Polsce w tempie szacowanym przez nas, na około 20% rocznie i wzrost ten wpisuje się w ogólnoświatowy trend zwiększania spożycia certyfikowanej żywności ekologicznej obejmujący stopniowo kolejne obszary geograficzne. W ocenie Zarządu Bio Planet silny wzrost polskiego rynku bio żywności będzie kontynuowany w następnych latach (jednakże znaczną część tego wzrostu skonsumują sieci dyskontów i hipermarketów, w których udział Bio Planet nie jest wysoki, dlatego wzrost sprzedaży spółki może być w kolejnych latach nieco wolniejszy niż wzrost rynku żywności ekologicznej). Nasze szacunki odnośnie wielkości polskiego rynku żywności bio w 2017 r. to około 1,1 mld zł liczone w cenach detalicznych brutto. Z kolei wielkość rynku liczona w cenach hurtowych brutto wyniosła w 2017 roku około 760 mln zł, zaś w cenach hurtowych netto około 690 mln zł. Oznacza to, że udział Bio Planet w rynku (liczonym wg cen hurtowych netto) wyniósł w 2017 roku około 16%. Tym samym spółka zachowała pozycję lidera rynku polskiego w zakresie dystrybucji hurtowej żywności ekologicznej. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności oraz nadal niewielki kapitał własny firmy uważamy, że zysk 2017 roku powinien zostać reinwestowany w spółce. Dlatego rekomendujemy akcjonariuszom przeznaczanie całego zysku za 2017 rok na zwiększanie kapitału zapasowego firmy. Umożliwi to spółce z jednej strony generowanie dalszego wzrostu przychodów, a z drugiej pozwoli na rozwój przy jednoczesnym zwiększeniu stosunku kapitałów własnych do zobowiązań i przy zwiększaniu bezpieczeństwa finansowego funkcjonowania spółki. Naszym celem długoterminowym jest wypracowanie stabilnej i przewidywalnej polityki dywidendowej. Biorąc pod uwagę długoterminowe plany rozwoju i przewidywania, co do możliwości generowania zysku netto, chcielibyśmy rekomendować naszym Akcjonariuszom, aby pierwszą dywidendę wypłacić w połowie 2019 roku (z zysku netto wypracowanego w 2018 roku). Chcielibyśmy, aby standardem Bio Planet stało się przeznaczanie około 50% zysku netto na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy - informuje w raporcie zarząd Bio Planet.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH