Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Eksperci o prywatyzacji KSC: Kluczową kwestią jest zabezpieczenie przed możliwością wrogiego przejęcia

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 09-08-2012, 12:25
Eksperci o prywatyzacji KSC: Kluczową kwestią jest zabezpieczenie przed możliwością wrogiego przejęcia
Pierwsze podejście do tego procesu prywatyzacji KSC zakończyło się jego unieważnieniem

- Szybka, przejrzysta i sprawna prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej powinna być jednym z priorytetów Ministerstwa Skarbu Państwa. Za dobry sygnał należy uznać publiczną wypowiedź podsekretarza stanu w MSP Tomasza Lenkiewicza, który zapewnił, że akcje KSC trafią do plantatorów i pracowników - szczególnie w kontekście pojawiających się jeszcze niedawno spekulacji o poważnym rozważaniu przez resort prywatyzacji poprzez giełdę. Ze względu na dobro spółki i interes polskiego cukrownictwa ta pozytywna deklaracja powinna być jak najszybciej poparta przez resort konkretnymi decyzjami - mówi Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego.

Nie jest jeszcze znany kalendarz wznowienia procesu prywatyzacyjnego, nie ma również wiążącej decyzji na temat modelu, w jakim będzie realizowany ten proces. Ze względu na interes polskiego cukrownictwa i na zagwarantowanie Krajowej Spółce Cukrowej dalszego rozwoju, niezbędne jest jak najszybsze podjęcie i ogłoszenie decyzji w sprawie prywatyzacji firmy.

Jak podaje Instytut Jagielloński, proces ten musi jednak spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim powinien zagwarantować utrzymanie narodowego charakteru koncernu, a zatem zapobiec możliwości nabycia udziałów przez zagraniczne koncerny, będące konkurentami KSC. Prywatyzacja powinna też w maksymalnym stopniu uwzględniać interesy pracowników spółki i współpracujących z nią plantatorów, a jej realizacja na każdym etapie musi być możliwie transparentna - nie może budzić żadnych wątpliwości co do zgodności z prawem i dobrymi praktykami biznesowymi. Proces ten powinien również być zrealizowany w możliwie szybkim czasie.

W przypadku Krajowej Spółki Cukrowej w grę wchodzą dwa modele prywatyzacji - plantatorsko-pracowniczy i poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Po analizie potencjalnych korzyści i głównych zagrożeń, związanych z każdym z tych modeli, wskazane jest aby polski koncern został sprywatyzowany w modelu plantatorsko-pracowniczym.

Jak tłumaczy prezes Instytutu Jagiellońskiego, model ten został z powodzeniem zastosowany w przypadku największych producentów cukru w Europie, m.in. we Francji i w Niemczech. Stwarza on silne zaplecze surowcowe poprzez relacje między producentem a dostawcą buraków cukrowych, a ponadto gwarantuje trwałość uprawy buraka cukrowego. Oddanie akcji spółki w ręce osób najbardziej z nią związanych, czyli pracowników i plantatorów, da ich posiadaczom dodatkową motywację do efektywnego działania. Dodatkowo zysk, który zostanie wypracowany, może trafić do nich w formie dywidendy. Plantatorzy, którzy od lat są związani ze spółką, zostaną z nią jeszcze bardziej związani i będą mieli impuls do aktywnego zaangażowania się w jej rozwój.

- Niezmiernie istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie przed możliwością wrogiego przejęcia. Minister Skarbu Państwa powinien pomyśleć nad mechanizmami, które zapobiegną wykupowi akcji z rąk pracowników i plantatorów w celu wrogiego przejęcia. Zasadne wydaje się ograniczenie możliwości natychmiastowej odsprzedaży akcji przez jej posiadaczy. Konieczne jest także maksymalne ułatwienie nabycia akcji przez osoby uprawnione. Najwłaściwsze byłoby rozłożenie płatności na raty, na okres co najmniej kilkuletni (co najmniej do 5 lat). Osoby uprawnione do nabycia akcji powinny mieć także możliwość skorzystania z dogodnych pożyczek na ten cel - podaje IJ.

Dodano, że prywatyzacja poprzez Giełdę Papierów Wartościowych siłą rzeczy nie mogłaby w tak szerokim stopniu uwzględnić praw plantatorów i pracowników. Istniałoby ponadto duże prawdopodobieństwo przejęcia Krajowej Spółki Cukrowej przez podmioty zagraniczne.

Prywatyzacja plantatorsko-pracownicza nie podlega tak ścisłej kontroli przez organy nadzoru finansowego, jak prywatyzacja giełdowa. Dlatego należy oczekiwać, że Minister Skarbu Państwa równolegle z podjęciem decyzji o procesie prywatyzacyjnym Krajowej Spółki Cukrowej przedstawi rozwiązania, które zagwarantują bezpieczeństwo tego procesu w wielu aspektach, także w zakresie przejrzystości.

Przebieg prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej w rekomendowanym modelu będzie miał znaczenie nie tylko dla branży cukrowniczej. W przypadku jego sukcesu należy zastanowić się, czy w zbliżony sposób - oczywiście przy zachowaniu specyfiki poszczególnych sektorów rynku - nie powinno się prywatyzować innych, wybranych spółek należących do Skarbu Państwa.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • cukierek 10-08-2012, 09:36:
Czy nowo przyjeci pracownicy z tzw. ` ramienia członków`` też dostana darmowe akcje ?
Jeśli tak , to ile ?
Ma być przejrzysta prywatyzacja ?

No to podać kto i ile i za co dostanie.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane