Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Firmy przetwórcze będą miały problem ze skupem tegorocznych truskawek

  • Autor: Adam Domagała, portalspożywczy.pl
  • Data: 08-06-2009, 10:20
Firmy przetwórcze będą miały problem ze skupem tegorocznych truskawek

W bieżącym roku zakłady przetwórcze znalazły się w bardzo trudnej sytuacji przed rozpoczynającym się sezonem skupu truskawek, ponieważ w ich magazynach znajdują się jeszcze duże ilości soku zagęszczonego i półproduktów z truskawek pochodzących z ubiegłorocznych zbiorów.

- W sezonie 2008/9 poziom produkcji zagęszczonego soku truskawkowego w Polsce nie odbiegał od średniej z ostatnich kilku lat. Na początku sezonu nie było żadnych sygnałów, że mogą być problemy z zagospodarowaniem tej ilości, dlatego dużym zaskoczeniem jest obecne małe zainteresowanie odbiorców tym produktem. Nie jest dla nas zrozumiałe, dlaczego wysokiej jakości produkty z truskawek, jakimi są soki zagęszczone czy puree nie znajdują aktualnie zbytu. Efektem tego są duże zapasy, co może mieć wpływ na tegoroczny poziom produkcji tych produktów - informują przedstawiciele Krajowej Unii Producentów Soków.

Według KUPS jeszcze bardziej niepokojąca jest sytuacja związana z brakiem zainteresowania odbiorców polską truskawką mrożoną. W ubiegłym roku zamrażalnie skupiły duże ilości truskawek po zbyt wysokich cenach nieadekwatnych do obecnych cen eksportu truskawki mrożonej. Co więcej, pomimo niższej ceny jaką oferują eksporterzy truskawki mrożonej z Chin jak i Turcji to również nie znajduje ona nabywców.

Pozostają pytania czy barierę stanowią ceny na rynku pogrążonym w recesji, konkurencja zagraniczna czy też mamy do czynienia ze zmianami gustów konsumentów - pyta KUPS.

Nadprodukcja powyższego asortymentu i mniejsza chłonność rynku doprowadziły do problemów z ich sprzedażą na rynku krajowym i z eksportem. Przed tegorocznym sezonem zakłady przetwórcze zmuszone zostały zatem mocno korygować swoje plany produkcyjne a niektóre z nich, mając problemy ze zbytem swoich produktów, w ogóle zrezygnowały z przerobu truskawek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • sadownik 13-06-2009, 15:25:
To są kłamcy w tamtym roku pisali ze nie skupią wszystkiego przemysłu jabłkowego bo mogą maks 1,5ml ton a skupili wszystek czyli prawie2 ml ton
  • Zatroskany 08-06-2009, 12:50:
No ładnie... tzn. ze będziemy mieli do czynienia z taką samą sytuacją jak w 2008 r. z jabłkami ???

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH