Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Hortex na FRSiH: Polacy coraz bardziej interesują się tym, co jedzą. To nam sprzyja

  • Autor: MB; www.portalspozywczy.pl
  • Data: 20-10-2016, 13:12
Hortex na FRSiH: Polacy coraz bardziej interesują się tym, co jedzą. To nam sprzyja
Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex/ fot. Żelazna studio

- Ten rok jest udany jeśli chodzi o zbiory. Prognozy GUS zakładają wysokie zbiory jednak musimy pamiętać, że jeśli chodzi o rynek warzyw, to ubiegły rok był bardzo zły, bo był to czas suszy i brakowało niektórych surowców. W związku z tym w ten sezon wchodziliśmy z bardzo niskimi zapasami. Także fakt, że w tym roku mamy udany zbiór pozwala nam odbudować zapasy - mówił podczas FRSiH 2016 Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex.

GUS wstępnie szacuje, że tegoroczne zbiory warzyw wyniosą 4,4 mln ton (o 17 proc. więcej niż w u.br.), owoców z drzew - ok. 4 mln ton (ok. 12 proc. więcej). Jak te wyniki zbiorów wpłyną na tegoroczną produkcję przetworów? 

- Ten rok jest faktycznie udany jeśli chodzi o zbiory. Rzeczywiście prognozy GUS zakładają wysokie zbiory jednak z drugiej strony musimy pamiętać, że jeśli chodzi o rynek warzyw, to ubiegły rok był bardzo zły, bo był to czas suszy i brakowało niektórych surowców. W związku z tym w ten sezon wchodziliśmy z bardzo niskimi zapasami. Także fakt, że w tym roku mamy udany zbiór pozwala nam odbudować zapasy. W dodatku Hortex, jak zapewne również inni duzi producenci, działa w oparciu o umowy kontraktacyjne, więc fakt, że zbiorów jest dużo, nie ma jakiegoś gigantycznego wpływu na ceny. Są one w niskich stanach średnich, ale pozwalają rzeczywiście realizować dużą produkcję – co będzie działało stabilizująco na ceny i umożliwiało nam normalną działalność – mówił podczas Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex.

Prezes podkreślił, że inna sytuacja jest w owocach – gdzie dobre zbiory zbiegły się z kontynuacją problemów po stronie podażowej. - Ten rynek jest bardziej dyskusyjny i trudniejszy do opanowania. Ceny jabłek są obecnie niskie, co dla nas jako producenta soków nie jest złe. Mimo wszystko jednak prawda jest taka, że zmiany cen w ogóle nie są dobre. To co nas najbardziej interesuje to stabilizacja na rynku cen – podkreślił Tomasz Kurpisz.

- Żyjemy w zmieniającym się świecie. Badania, którymi dysponujemy pokazują, że Polacy coraz bardziej interesują się tym co jedzą, unikają produktów słodzonych oraz tych z konserwantami. Produkty organiczne stają się coraz mniej niszowe – dodał prezes Kurpisz.

I zapewnił, że asortyment Horteksu wpasowuje się w panujący trend związany ze zdrowym odżywianiem. - Od wielu staramy się edukować konsumentów, że mrożonki to jedna z najbardziej naturalnych kategorii i wydaje się, że ta edukacja daje efekty. Obecnie deklaratywnie ponad 65 proc. konsumentów jest świadomych tego, że nasze warzywa pochodzą z kontrolowanych upraw i są zamrażane w sposób, który zapewnia ich wysoką jakość – zapewniał Tomasz Kurpisz w czasie FRSiH.

I dodał, że dzięki temu kategoria mrożonych warzyw dynamicznie się rozwija i wzrosła przez ostatnie dwa lata o ponad 10 proc. Hortex jako jeden z liderów rynku jest beneficjentem wzrostu rynku. Na dodatek rośnie również kategoria soków i nektarów, spada z kolei konsumpcja napojów.

- Ten wąski rynek soków i nektarów wzrósł w ostatnich latach o ponad 20 proc. Najszybciej rosnącą kategorią są z kolei soki toczone tzw. NFC. Jesteśmy beneficjentem tego trendu, bo nasza sprzedaż i udziały w rynku rosną – zapewniał prezes Grupy Hortex. 

 

Pan Tomasz Kurpisz był prelegentem tegorocznego Forum Rynku Spożywczego i Handlu, wziął udział w debacie: „Sektor owocowo-warzywny rośnie dzięki trendom prozdrowotnym”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH