Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Koalicja użytkowników cukru będzie walczyć o ustabilizowanie ceny surowca

 • Autor: pr, www.portalspozywczy.pl
 • Data: 16-01-2013, 16:45
Koalicja użytkowników cukru będzie walczyć o ustabilizowanie ceny surowca
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Pięć organizacji branżowych zawiązało Koalicję indywidualnych i przemysłowych użytkowników cukru, której celem jest ustabilizowanie cen cukru dla konsumentów i przetwórców. - Wykreowany sztucznie deficyt powoduje, że producenci cukru windują jego ceny do absurdalnie wysokich poziomów, które w żaden sposób nie zbliżają się do ceny referencyjnej ustalonej na poziomie 404 euro za tonę - ocenia Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz przedstawiciel Koalicji.

Koalicja składa się z organizacji reprezentujących branże przemysłu żywnościowego oraz konsumentów. W skład koalicji wchodzą: Rada Krajowa Federacji Konsumentów Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, POLBISCO Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, oraz Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy".

- Głównym celem działania koalicji jest doprowadzenie do zapewnienia stabilnego zaopatrzenia w cukier zarówno konsumentów jak i przetwórców, po cenach wynikających z wolnego rynku, a nie ze sztucznie ograniczanej podaży tego surowca wynikającej z obecnej regulacji rynku. Koalicja popiera rozwój produkcji cukru w Polsce w oparciu o rodzimie zaplecze produkcyjne i doprowadzenie do pełnego wykorzystania potencjału produkcyjnego polskiego cukrownictwa i rolnictwa - mówi Andrzej Gantner.

Przedstawiciele Koalicji zwracają uwagę, że w ubiegłym roku notowania cukru na światowych giełdach spadały. W Nowym Jorku surowiec ten w ciągu roku potaniał o 17 proc., a w Londynie o 15 proc. W UE natomiast, a w szczególności w Polsce ceny cukru nadal są bardzo wysokie i to pomimo dużej produkcji w kampanii 2011/2012 oraz bardzo dobrych prognoz na rok gospodarczy 2012/2013.

Jak szacuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej produkcja cukru w bieżącym roku gospodarczym w Polsce wyniesie 1850-1900 tys. ton. - Niestety nie ma to wpływu na utrzymujące się wysokie ceny tego surowca, gdyż kwota produkcyjna, jaką posiada Polska to tylko 1400 tys. ton. Czyli o 200 tys. ton za mało w stosunku do zapotrzebowania i aż o 500 tys. ton za mało w stosunku do możliwości produkcyjnych przemysłu cukrowniczego i polskiego rolnictwa - ocenia Andrzej Gantner.

Jak przypomina Koalicja, cena referencyjna, ustalona na poziomie 404 euro za tonę miała zostać osiągnięta w wyniku przeprowadzonej w 2006 r. reformy rynku cukru. W rzeczywistości w roku 2012 cena światowa cukru białego wynosiła 464 euro/tonę, podczas gdy w tym samym czasie w UE - 708 euro/tonę, a w Polsce sięgnęła nawet 820 - 850 euro/tonę. Porównując siłę nabywczą polskich konsumentów i przedsiębiorstw, rzeczywista wartość tony cukru w Polsce była czterokrotnie wyższa niż dla konsumentów i producentów w Niemczech.

CENY HURTOWE

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • kuchnia stachurska 18-01-2013, 19:04:
A przecież do wyrobów cukierniczych można dodawać mniej cukru, więcej zaś orzechów, masła, jaj. Wszak cukier to słodka trucizna. Podobnie ze słodzonymi przetworami nabiałowymi.
 • amigo 16-01-2013, 22:34:
Co racja to racja teraz cukier dodaje się praktycznie do wszystkiego. Tak wysoka cena może być powodem zmowy cenowej. Po za uwolnieniem rynku cukru zajął bym się jeszcze jednym dużym problemem w Polsce CUKRZYCA i, żeby producenci zaczęli myśleć o konsumentach i przestali słodzić wszystko na potęgę.!!!
 • globetroter 16-01-2013, 20:06:
pogadali i co dalej?ano sprzedamy cukier pozakwotowy do "dzikich "po ok.450 eur aby kupić ich cukier po 650-700 eur.taka jest ekonomia komunistyczna.musimy wszyscy dołożyć aby parę osób mogło zarobić

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 986) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH