REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Koalicja użytkowników cukru będzie walczyć o ustabilizowanie ceny surowca

 • Autor: pr, www.portalspozywczy.pl
 • Data: 16-01-2013, 16:45
Koalicja użytkowników cukru będzie walczyć o ustabilizowanie ceny surowca
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Pięć organizacji branżowych zawiązało Koalicję indywidualnych i przemysłowych użytkowników cukru, której celem jest ustabilizowanie cen cukru dla konsumentów i przetwórców. - Wykreowany sztucznie deficyt powoduje, że producenci cukru windują jego ceny do absurdalnie wysokich poziomów, które w żaden sposób nie zbliżają się do ceny referencyjnej ustalonej na poziomie 404 euro za tonę - ocenia Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz przedstawiciel Koalicji.

REKLAMA

Koalicja składa się z organizacji reprezentujących branże przemysłu żywnościowego oraz konsumentów. W skład koalicji wchodzą: Rada Krajowa Federacji Konsumentów Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, POLBISCO Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, oraz Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy".

- Głównym celem działania koalicji jest doprowadzenie do zapewnienia stabilnego zaopatrzenia w cukier zarówno konsumentów jak i przetwórców, po cenach wynikających z wolnego rynku, a nie ze sztucznie ograniczanej podaży tego surowca wynikającej z obecnej regulacji rynku. Koalicja popiera rozwój produkcji cukru w Polsce w oparciu o rodzimie zaplecze produkcyjne i doprowadzenie do pełnego wykorzystania potencjału produkcyjnego polskiego cukrownictwa i rolnictwa - mówi Andrzej Gantner.

Przedstawiciele Koalicji zwracają uwagę, że w ubiegłym roku notowania cukru na światowych giełdach spadały. W Nowym Jorku surowiec ten w ciągu roku potaniał o 17 proc., a w Londynie o 15 proc. W UE natomiast, a w szczególności w Polsce ceny cukru nadal są bardzo wysokie i to pomimo dużej produkcji w kampanii 2011/2012 oraz bardzo dobrych prognoz na rok gospodarczy 2012/2013.

Jak szacuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej produkcja cukru w bieżącym roku gospodarczym w Polsce wyniesie 1850-1900 tys. ton. - Niestety nie ma to wpływu na utrzymujące się wysokie ceny tego surowca, gdyż kwota produkcyjna, jaką posiada Polska to tylko 1400 tys. ton. Czyli o 200 tys. ton za mało w stosunku do zapotrzebowania i aż o 500 tys. ton za mało w stosunku do możliwości produkcyjnych przemysłu cukrowniczego i polskiego rolnictwa - ocenia Andrzej Gantner.

Jak przypomina Koalicja, cena referencyjna, ustalona na poziomie 404 euro za tonę miała zostać osiągnięta w wyniku przeprowadzonej w 2006 r. reformy rynku cukru. W rzeczywistości w roku 2012 cena światowa cukru białego wynosiła 464 euro/tonę, podczas gdy w tym samym czasie w UE - 708 euro/tonę, a w Polsce sięgnęła nawet 820 - 850 euro/tonę. Porównując siłę nabywczą polskich konsumentów i przedsiębiorstw, rzeczywista wartość tony cukru w Polsce była czterokrotnie wyższa niż dla konsumentów i producentów w Niemczech.

CENY HURTOWE

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • kuchnia stachurska 18-01-2013, 19:04:
A przecież do wyrobów cukierniczych można dodawać mniej cukru, więcej zaś orzechów, masła, jaj. Wszak cukier to słodka trucizna. Podobnie ze słodzonymi przetworami nabiałowymi.
 • amigo 16-01-2013, 22:34:
Co racja to racja teraz cukier dodaje się praktycznie do wszystkiego. Tak wysoka cena może być powodem zmowy cenowej. Po za uwolnieniem rynku cukru zajął bym się jeszcze jednym dużym problemem w Polsce CUKRZYCA i, żeby producenci zaczęli myśleć o konsumentach i przestali słodzić wszystko na potęgę.!!!
 • globetroter 16-01-2013, 20:06:
pogadali i co dalej?ano sprzedamy cukier pozakwotowy do "dzikich "po ok.450 eur aby kupić ich cukier po 650-700 eur.taka jest ekonomia komunistyczna.musimy wszyscy dołożyć aby parę osób mogło zarobić

Zobacz wszystkie komentarze (3)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (32 960) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 781 800)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 664)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH