Partnerzy portalu
partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu
Owoce i warzywa

Komitet Regionów: Żywność zrównoważona to żywność ekologiczna, lokalna i świeża

Podczas debaty z Vytenisem Andriukaitisem, unijnym komisarzem do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, członkowie Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) zadeklarowali swoje poparcie dla zrównoważonej polityki żywnościowej UE. - Niezbędna jest wspólna i długoterminowa wizja, gdyż UE jest największym eksporterem produktów rolnych na świecie i musi gwarantować opłacalność produkcji, a jednocześnie zrównoważoną gospodarkę zasobami naturalnymi i wyważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich UE i ich społeczności - czytamy w podsumowaniu debaty.

Komitet Regionów: Żywność zrównoważona to żywność ekologiczna, lokalna i świeża
fot. shutterstock

Autor: portalspozywczy.pl/Komitet Regionów
Data: 24-03-2017, 16:13

Otwierając debatę, przewodniczący KR-u Markku Markkula powiedział: „Musimy wstrząsnąć naszym sektorem spożywczym i ograniczyć jego ślad środowiskowy. Trzeba tworzyć nowe miejsca pracy w tej branży, która już teraz zatrudnia miliony ludzi, i zapewnić na przyszłość wystarczające zasoby zdrowej żywności dla każdego mieszkańca. Aby stworzyć autentycznie zrównoważoną politykę żywnościową UE, musimy zmodernizować i ucyfrowić łańcuchy dostaw, więcej inwestować lokalnie w rozwój sektora rolno-spożywczego oraz skoordynować działania w ramach odpowiednich polityk, tak aby wspierały one – a nie hamowały – dynamikę naszych regionów i miast”.

Ziemia ma coraz więcej mieszkańców i coraz bardziej paląca staje się kwestia długofalowego zaopatrzenia wszystkich w wystarczającą ilość zdrowej żywności. Spośród 17 mierzalnych celów zrównoważonego rozwoju, które ONZ przyjął we wrześniu 2015 r., aby położyć kres ubóstwu, chronić planetę i zapewnić dobrobyt dla wszystkich, 9 celów dotyczy rolnictwa. Żywność zrównoważona to żywność ekologiczna, lokalna i świeża.

„Potrzeba nam kompleksowej zrównoważonej polityki żywnościowej UE, która będzie całościowo traktować zagadnienia dotyczące produkcji żywności i żywienia, propagując bardziej zrównoważone modele produkcji i konsumpcji. Trzeba skoordynować działania w ramach różnych obszarów polityki, m.in. w dziedzinie produkcji żywności, rolnictwa, środowiska, zdrowia, ochrony konsumenta, zatrudnienia i rozwoju obszarów wiejskich. Dzięki temu przywróci się miejsca pracy i wzrost gospodarczy europejskim regionom i miastom”. – podkreślił Arno Kompatscher (IT/EPL), przewodniczący autonomicznej prowincji Bolzano i radny regionalny, sprawozdawca opinii KR-u przyjętej na sesji plenarnej w Brukseli. 

Unijny komisarz UE do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis zauważył: „Aby obywatele mogli się zdrowo odżywiać, trzeba zadbać o to, by bezpieczne i wartościowe produkty żywnościowe były łatwo dostępne i przystępne cenowo. Niestety w wielu naszych miastach łatwiej o jedzenie śmieciowe, które jest jeszcze dodatkowo tańsze, niż o świeże warzywa czy owoce. To się musi zmienić. Nasze miasta i regiony już to dostrzegły – co bardzo mnie cieszy – bo przecież nie są  miejscami, w których można tylko kupować, jeść i się przemieszczać. To także tętniące życiem ośrodki gospodarcze i produkcyjne, które mogą wiele zaoferować, jeśli chodzi o lepsze i dłuższe życie mieszkańców. Z dużym zainteresowaniem śledzę prace KR-u w dziedzinie promowania zdrowego stylu życia, zwłaszcza pod kątem kwestii dostaw żywności i zapobiegania marnowaniu jedzenia”.

więcej informacji:

Komitet Regionów UE RSS ALERT    /    Vytenis Andriukaitis RSS ALERT    /    żywność lokalna RSS ALERT    /    żywność tradycyjna RSS ALERT    /    Unia Europejska RSS ALERT

KOMENTARZE (1)

  • Ura bura 2017-03-27 15:49:31
    Żywność ekologiczna to bujda na resorach!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.229.122.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

subskrybuj portalspozywczy.pl

Portal Spożywczy: polub nas na FacebookuObserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami naszego portalu.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.