Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Komitet Regionów: Żywność zrównoważona to żywność ekologiczna, lokalna i świeża

 • Autor: portalspozywczy.pl/Komitet Regionów
 • Data: 24-03-2017, 16:13
Komitet Regionów: Żywność zrównoważona to żywność ekologiczna, lokalna i świeża
fot. shutterstock

Podczas debaty z Vytenisem Andriukaitisem, unijnym komisarzem do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, członkowie Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) zadeklarowali swoje poparcie dla zrównoważonej polityki żywnościowej UE. - Niezbędna jest wspólna i długoterminowa wizja, gdyż UE jest największym eksporterem produktów rolnych na świecie i musi gwarantować opłacalność produkcji, a jednocześnie zrównoważoną gospodarkę zasobami naturalnymi i wyważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich UE i ich społeczności - czytamy w podsumowaniu debaty.

Otwierając debatę, przewodniczący KR-u Markku Markkula powiedział: „Musimy wstrząsnąć naszym sektorem spożywczym i ograniczyć jego ślad środowiskowy. Trzeba tworzyć nowe miejsca pracy w tej branży, która już teraz zatrudnia miliony ludzi, i zapewnić na przyszłość wystarczające zasoby zdrowej żywności dla każdego mieszkańca. Aby stworzyć autentycznie zrównoważoną politykę żywnościową UE, musimy zmodernizować i ucyfrowić łańcuchy dostaw, więcej inwestować lokalnie w rozwój sektora rolno-spożywczego oraz skoordynować działania w ramach odpowiednich polityk, tak aby wspierały one – a nie hamowały – dynamikę naszych regionów i miast”.

Ziemia ma coraz więcej mieszkańców i coraz bardziej paląca staje się kwestia długofalowego zaopatrzenia wszystkich w wystarczającą ilość zdrowej żywności. Spośród 17 mierzalnych celów zrównoważonego rozwoju, które ONZ przyjął we wrześniu 2015 r., aby położyć kres ubóstwu, chronić planetę i zapewnić dobrobyt dla wszystkich, 9 celów dotyczy rolnictwa. Żywność zrównoważona to żywność ekologiczna, lokalna i świeża.

„Potrzeba nam kompleksowej zrównoważonej polityki żywnościowej UE, która będzie całościowo traktować zagadnienia dotyczące produkcji żywności i żywienia, propagując bardziej zrównoważone modele produkcji i konsumpcji. Trzeba skoordynować działania w ramach różnych obszarów polityki, m.in. w dziedzinie produkcji żywności, rolnictwa, środowiska, zdrowia, ochrony konsumenta, zatrudnienia i rozwoju obszarów wiejskich. Dzięki temu przywróci się miejsca pracy i wzrost gospodarczy europejskim regionom i miastom”. – podkreślił Arno Kompatscher (IT/EPL), przewodniczący autonomicznej prowincji Bolzano i radny regionalny, sprawozdawca opinii KR-u przyjętej na sesji plenarnej w Brukseli. 

Unijny komisarz UE do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis zauważył: „Aby obywatele mogli się zdrowo odżywiać, trzeba zadbać o to, by bezpieczne i wartościowe produkty żywnościowe były łatwo dostępne i przystępne cenowo. Niestety w wielu naszych miastach łatwiej o jedzenie śmieciowe, które jest jeszcze dodatkowo tańsze, niż o świeże warzywa czy owoce. To się musi zmienić. Nasze miasta i regiony już to dostrzegły – co bardzo mnie cieszy – bo przecież nie są  miejscami, w których można tylko kupować, jeść i się przemieszczać. To także tętniące życiem ośrodki gospodarcze i produkcyjne, które mogą wiele zaoferować, jeśli chodzi o lepsze i dłuższe życie mieszkańców. Z dużym zainteresowaniem śledzę prace KR-u w dziedzinie promowania zdrowego stylu życia, zwłaszcza pod kątem kwestii dostaw żywności i zapobiegania marnowaniu jedzenia”.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Ura bura 27-03-2017, 15:49:
Żywność ekologiczna to bujda na resorach!

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 872) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH