Partnerzy portalu
partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu
Owoce i warzywa

Nasiona chia w nabiale - legalne czy zakazane? Komentarze ekspertów

Wiele poruszenia na rynku spożywczym wywołał zeszłotygodniowy komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie stosowania nasion chia. - W komunikacie wskazano, że nasiona chia są dodawane do niektórych kategorii środków spożywczych (np. jogurtów, deserów), co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Jak się okazuje, dla wielu przedsiębiorców komunikat był sporym zaskoczeniem, pomimo że regulacje w tym zakresie obowiązują już od kliku lat - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska z Centrum Prawa Żywnościowego A. Szymecka-Wesołowska, D. Szostek sp.j.

Nasiona chia w nabiale - legalne czy zakazane? Komentarze ekspertów
fot. shutterstock

Nie wszyscy zdawali sobie sprawę, że nasiona szałwii hiszpańskiej (czyli nasiona chia) podlegają pod unijną regulację tzw. nowej żywności (novel food), która nakłada wiele obostrzeń na produkty i składniki niestosowane w Unii Europejskiej przed 1997 r. - Mowa tu o rozporządzeniu (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997 r. dotyczące nowej żywności i nowych składników żywności - dodaje ekspertka.

Jak wskazuje GIS w swoim komunikacie, zgodnie z obecnymi regulacjami nasiona chia mogą być stosowane wyłącznie do wybranych kategorii produktowych, tj. w wyrobach piekarskich, śniadaniowych przetworach zbożowych, mieszankach owoców, orzechów i nasion. W tych wyrobach nasiona chia nie mogą stanowić więcej niż 10% wyrobu gotowego. Mogą być też sprzedawane osobno, jako produkt jednoskładnikowy, pod warunkiem, że w oznakowaniu znajdzie się ostrzeżenie o zalecanym spożyciu w ilości nie większej niż 15 g dziennie. Olej z nasion chia może być zaś stosowany w tłuszczach i olejach (także na poziomie nieprzekraczającym 10% wyrobu gotowego) oraz w suplementach diety, o ile poziom zastosowania nie przekracza 2 gramy dziennie. Od 2015 r. – z inicjatywy Irlandii – nasiona chia mogą być dodawane także do soków owocowych oraz mieszanek soków owocowych w ilości 15 g/450 ml. - Katalog produktów, do których nasiona chia mogą być dodawane jest więc katalogiem zamkniętym. Oznacza to, że nie mogą one pojawiać się jako składnik w innych rodzajach produktów. Jeśli więc nasiona chia dodawane są do jogurtów czy deserów mlecznych, to może to zostać zakwestionowane przez organy urzędowej kontroli żywności. Takie produkty nie powinny być wprowadzane na rynek - zapewnia dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska. 

Co istotne, odpowiedzialność za wprowadzanie do obrotu produktów podlegających regulacji novel food bez odpowiedniego zezwolenia jest kwalifikowane w świetle polskich przepisów jako przestępstwo. - Zgodnie z art. 99 ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, taki czyn podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Taka sama kara obowiązuje już także za samo znakowanie niezgodne z przepisami novel food - dodaje.

więcej informacji:

nasiona chia RSS ALERT    /    Agnieszka Szymecka-Wesołowska RSS ALERT    /    Centrum Prawa Żywnościowego RSS ALERT    /    Michał Lasocki RSS ALERT    /    Intenson Europe RSS ALERT    /    Joanna Kaczmarek RSS ALERT    /    Chias Brothers Europe RSS ALERT    /    Hanna Stolińska-Fiedorowicz RSS ALERT    /    IŻŻ RSS ALERT

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.234.214.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

subskrybuj portalspozywczy.pl

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku



Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami naszego portalu.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.