Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PIORiN zacieśnia współpracę na rzecz bezpieczeństwa żywności pochodzenia roślinnego

 • Autor: www.portalspozywczy.pl/ PIORiN
 • Data: 10-10-2017, 12:59
PIORiN zacieśnia współpracę na rzecz bezpieczeństwa żywności pochodzenia roślinnego
Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa/ fot. piorin.gov.pl

4-5 października 2017 PIORiN była gospodarzem spotkania regionalnego służb ochrony roślin i nasiennictwa, w którym udział wzięli przedstawiciele: Centralnego Instytutu Nadzoru i Badań nad Rolnictwem z Czech, Centralnego Instytutu Kontroli i Badań w Rolnictwie ze Słowacji oraz Państwowej Służby Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumenta z Ukrainy.

Celem spotkania było stworzenie nowej płaszczyzny współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności pochodzenia roślinnego poprzez zacieśnienie kontaktów między służbami, wymianę \ doświadczeń oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań. 

Obrady pierwszego dnia skupiały się przede wszystkim na kwestiach związanych ze środkami ochrony roślin. Reprezentanci służb Polski, Czech i Ukrainy przedstawili sposoby zwalczania nielegalnych środków ochrony roślin. W trakcie spotkania omówiono również kwestie związane z nasiennictwem ziemniaka i doświadczeniami dotyczącymi wdrażania zmienionych w styczniu 2015 r. wymagań jakościowych „Ukraina jest bardzo zainteresowana wymianą doświadczeń; trwają przygotowania prawodawstwa w zakresie ochrony i kwarantanny roślin, zgodnego z europejskim prawem i jego implementacją. Dlatego doświadczenie państw – członków UE, szczególnie sąsiadów, a zwłaszcza Polski, jest dla nas bardzo ważne” – zaznaczył Viktor Mykhailovych Stefkivskyi, Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Fitosanitarnego Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów. 

Podczas drugiego dnia spotkania omawiano zagadnienia związane z obrotem roślinami i produktami pochodzenia roślinnego. Dyskutowano zagadnienia dotyczące ruchu przygranicznego oraz wymiany towarowej i kontroli zdrowia roślin na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Ostatni blok konferencji obejmował kwestie dotyczące diagnostyki laboratoryjnej. "Współpraca służb na rzecz podnoszenia zdrowia roślin ma ogromne znaczenie gospodarcze. Szkodniki i choroby roślin pochłaniają ponad 1/3 plonów. Oznacza to, że w Polsce straty z tego tytułu wynoszą co roku ok. 27 mld zł. Obecnie produkcja roślinna w naszym kraju wynosi ok. 50 mld zł rocznie i mogłaby osiągnąć wartość nawet 77 mld, gdyby udało się skutecznie wyeliminować patogeny roślin. Kluczowe są tu działania prewencyjne i efektywna kontrola fitosanitarna, i właśnie w tym kierunku zmierzają dyskusje podczas naszego spotkania" – podkreślił Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Konferencja zakończyła się przyjęciem wspólnych wniosków, odnoszących się do potrzeby kontynuacji współpracy i wymiany informacji, jak również podejmowania wspólnych inicjatyw, dotyczących m.in.  rozwoju sieci laboratoriów referencyjnych w Unii Europejskiej, czy procedur w handlu towarami roślinnymi z krajami trzecimi. 

Tegoroczne wydarzenie było kolejnym z serii wcześniejszych spotkań dwustronnych z przedstawicielami służb Czech, Słowacji i Ukrainy. „Republika Czeska jest zainteresowana podobnymi spotkaniami. Otrzymaliśmy szereg specjalistycznych impulsów, które są bardzo inspirujące dla naszej pracy merytorycznej” – zauważył Michal Hnízdil Szef Sekcji Pielęgnacji Roślin czeskiego Centralnego Instytutu Badań i Kontroli Rolnictwa. Posiedzenie we Wrocławiu było odpowiedzią na wyrażoną w trakcie wcześniejszych spotkań potrzebę podjęcia współpracy, wspólnie, w szerszym gronie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • abc 10-10-2017, 15:31:
Trudno, żeby Ukraina nie była zainteresowana "wymianą doświadczeń" - oni szybko się uczą, a ziemie mają żyzne. Nie ma to, jak hodować sobie konkurencję...

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 910) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH