Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polbisco popiera deregulację rynku cukru od 2015 roku

 • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
 • Data: 04-07-2012, 13:01
Polbisco popiera deregulację rynku cukru od 2015 roku
Polbisco popiera deregulację rynku cukru od 2015 roku

Popieramy deregulację rynku cukru od 2015 r. oraz w pełni popieramy wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Marka Sawickiego zwiększenia kwoty produkcyjnej cukru każdego kraju członkowskiego jednorazowo o 15 proc. lub o 5 proc. rocznie przez najbliższe trzy lata. Dodatkowo należy obniżyć stawki celne na import cukru, tak aby jego cena na rynku unijnym nie przekraczała poziomu ceny referencyjnej - czytamy o oświadczeniu Stowarzyszenia Polbisco.

Mamy nadzieję, że Rząd Polski uwzględni nasze postulaty w stanowisku odnośnie WPR 2020 mając na uwadze interes szerokiej rzeszy konsumentów jak i wielu firm wykorzystujących cukier do swojej produkcji. Dla wielu małych i średnich polskich przedsiębiorstw drogi cukier jest zagrożeniem bytu tych firm - czytamy w stanowisku Polbisco.

Stowarzyszenie w pełni popiera propozycję Komisji Europejskiej likwidacji od jesieni 2015 r. systemu kwot produkcyjnych obowiązujących na unijnym rynku cukru. - Jedynie zdecydowane działania i uwolnienie ostatniego tak silnie regulowanego rynku towarowego w UE spowoduje jego stabilizację i zapewni dostępność surowca w odpowiedniej ilości i cenie dla przemysłowych jego użytkowników i indywidualnych konsumentów - czytamy.

Aktualny system kwot stwarza bariery i trudności w dostępie i zaopatrzeniu w cukier. Zaspokaja on tylko 80 proc. zapotrzebowania UE na ten surowiec. Z powodu wysokich cen cukru rentowność firm, dla których jest on jednym z głównych surowców jest niska.

Zniesieniu kwot powinna towarzyszyć również redukcja ceł na surowiec importowany do poziomu, który będzie pobudzał konkurencyjność na rynku i doprowadzi do traktowania cukru tak jak większości surowców rolnych. Ograniczenia importowe powinny zostać zniesione zarówno w zakresie kwot jak i kierunków eksportu. Jak pokazują dane, producenci z krajów uprzywilejowanych w coraz większym stopniu zaopatrują własne rynki krajowe i nie są zainteresowani eksportem do Wspólnoty, a nieuprzywilejowani partnerzy handlowi są nadal zobowiązani do zapłaty wygórowanych stawek celnych (419 Euro za tonę cukru białego i 339 Euro za tonę cukru surowego) i w takich warunkach cenowych nie mogą zaspokoić popytu w UE.

Jesteśmy przekonani, że zniesienie kwot będzie skutkować zwiększoną produkcją cukru w Polsce (przed 2005 r. była ona wyższa o 600 tys. ton), jak i zwiększoną uprawą buraka cukrowego, która w wyniku reformy zmniejszyła się w Polsce o ponad 30 proc. Ponadto, jak wynika z ostatnich doniesień, Międzynarodowa Organizacja Cukru ISO szacuje, że światowe spożycie cukru wzrośnie w 2020 roku do 201 mln ton. Dlatego też uwolnienie rynku cukru w świetle w/w prognoz jest jak najbardziej uzasadnione.

Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych POLBISCO jest największą organizacją branżową w Polsce (ok. 80 % udziału w rynku), która zrzesza większość firm, wiodąc w jednym z najprężniej rozwijających się segmentów rynku spożywczego w Polsce. Firmy zrzeszone w Polbisco zatrudniają ok. 14 tys. osób, produkują rocznie ponad 400 tys. ton wyrobów, eksportują towary o wartości ok. 3 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CENY HURTOWE

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • demerara 23-07-2012, 22:40:
Te same stowarzyszenie przed 2006 r lobbowało za reformą rynku cukru sądzac, że cena cukru spadnie z 2 PLN do 1 pln. Nie interesowało ich co sie stanie z polskimi cukrowniami. Liczyła się obeitnica niskich cen z rafinerii cukru surowego z trzciny. Niestety jak to typowi eksperci nie przewidzieli wzrostu cen surowców spożywczych na świecie oraz skutków uzaleznienia się od importu. Większość cukrowni zamknięto i już czasy wielkiem produkcji rodzimej nie wrócą, a jak wrócą to pod inną flaga. Podziekujmy tym Panom i Panią za ten cenny głos, który oddali w słusznej sprawie. teraz jednak winią cukrownie i plantatorów, ze wykorzystują sytuację. ciekawe co oni by zrobili na ich miejscu. Hi, Hi, Hi, możecie sobie wnioskować i tak kwoty pozostają do 2020 zgodnie z wnioskiem posła Denima na KE.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 013) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH