Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Producenci jabłek wchodzą na nowe rynki

  • Autor: sadyogrody.pl / portalspozywczy.pl
  • Data: 31-01-2015, 10:31
Producenci jabłek wchodzą na nowe rynki
Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP i Poseł z ramienia PSL // Fot. PTWP

Będzie bardzo trudno, ale szukamy nowych rynków i możliwości zbytu dla polskich jabłek. Powoli otwieramy nowe rynki, które mają spory potencjał zakupowy - mówi Mirosław Maliszewski, poseł PSL, prezes Związku Sadowników RP.

Jak tłumaczy poseł Maliszewski, obecnie odnotowujemy spory eksport do krajów Afryki Północnej, krajów arabskich oraz krajów Europy Śr.-Płd. spoza UE, które sukcesywnie sprzedają swoje jabłka do Rosji. Mowa tu o Serbii, Czarnogórze, Albanii czy Mołdawii. Bardziej im opłaca się sprzedawać swoją produkcję do Rosji, a na miejscu konsumować polskie jabłka. Z resztą mówi się, że już teraz kraje te sprzedały całą tegoroczną produkcję do Rosji.

- W tym sezonie wysyłamy także jabłka na Białoruś i Ukrainę, do Kazachstanu, a także mniejsze ilości do Azerbejdżanu i Armenii. Jednak warto zaznaczyć, że wszystkie te nowe rynki razem wzięte nie zrekompensują nam starty Rosji - komentuje prezes Związku Sadowników RP.

Wszyscy boją się reeksportu przez kraje spoza UE, ponieważ dochodziło już do aresztowań ciężarówek i ogromnych kłopotów i kosztów, które ponoszą ci eksporterzy. - Oczywiście jakaś skala tego zjawiska na pewno istnieje, ale nie jest to znaczące - dodaje.

Zdaniem posła Maliszewskiego, Singapur, Hongkong czy Tajwan to ważne strategicznie rynki, ale także nie tak chłonne dla eksportu jabłek. - Pierwsze partie owoców już tam pojechały. I nieprawdą jest, że jabłka dotarły zepsute. Mogło się tak stać w przypadku zaledwie jednej partii, którą przewoziła firma nie mająca jeszcze dużego doświadczenia - mówi.

- Gdyby udało nam się otworzyć rynki w Chinach i Indiach, to ta sprzedaż mogłaby rzeczywiście osiągnąć imponujące rozmiary - podsumowje Mirosław Mliszewski.

Przeczytaj wywiad z posłem Maliszewskim w serwisie www.sadygrody.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • ATEM 03-02-2015, 19:58:
-- NIKT TEGO NIE ROZUMIE ,,, UDOWODNIENIE ,ŻE DIETA LECZY I RATUJE ŻYCIE I ZDROWIE ,,, NAD ZAGADANIEM PRACOWAŁY MILIONY I PRACUJĄ ,, TAKIE PRODUKTY SĄ BEZCENNE I TYLKO BY PRODUCENCI NADĄŻYLI PRODUKOWAĆ ,, NIE DADZĄ RADY BO TYSIĄC KROTNE BY MUSIELI ZWIĘKSZYĆ PRODUKCJĘ A TO JEST NIEMOŻLIWE ,DALEJ NAUKA WSZYSTKO ZAŁATWI ,ZRESZTĄ LEPSZEJ REKLAMY NIE TRZEBA ,, MILIONY CZEKAJĄ ,, PRODUCENCI DOSTANĄ LOGO ,,,ELIKSIR ŻYCIA ,zastrzeżony przez naukę ,,NAUKA WSZYSTKO ZATWIERDZI , BEZ ZASTRZEŻEŃ I ŚRODKI ,,,,,,,,,,,,, tylko powiaty przygotują produkty

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH