Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prywatyzację KSC trzeba dokończyć jak najszybciej!

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 21-11-2012, 11:00
Prywatyzację KSC trzeba dokończyć jak najszybciej!
Eksperci oceniają, że jedynym dobrym wariantem prywatyzacji KSC jest model plantatorsko-pracowniczy

Zdaniem ekspertów Instytutu Jagiellońskiego "specyfika rynku cukru, związana m.in. z obowiązującym w Unii Europejskiej systemem kwotowym, wymaga szczególnego podejścia do planowanej prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Z tym większym niepokojem należy przyjąć działania, które kwestionują przyjęty model postępowania, skonsultowany zarówno z załogą KSC, jak i plantatorami. Do takich działań należy próba nieuzasadnionego rozszerzenia grona osób, które będą mogły nabyć akcje koncernu."

Jak tłumaczą eksperci Insytytutu Jagiellońskiego, Krajowa Spółka Cukrowa w ubiegłym roku zakończyła bolesny proces restrukturyzacji. Zatrudnienie w firmie ograniczono do 1,5 tys. osób, część zakładów musiała zostać zamknięta. W efekcie koncern zaczął przynosić zyski, a jego sytuacja ekonomiczna wyraźnie się poprawiła. Należy podkreślić, że zarówno pracownicy, którzy musieli odejść, jak i plantatorzy, współpracujący z zamykanymi zakładami, otrzymali rekompensaty i odprawy. Na przykład w 2009 r. 9 tysięcy plantatorów w ramach restrukturyzacji otrzymało 192 mln zł z tytułu zrzeczenia się kwoty cukru.

Przeciętna kwota odprawy, wypłaconej z tytułu restrukturyzacji zatrudnienia z KSC (Pakiet Socjalny, Program Dobrowolnych Odejść, art. 59 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy) w latach 2003-2012 wyniosła 75 689 zł.

Obecnie trwa przygotowanie do uruchomienia procesu prywatyzacyjnego KSC. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego w stanowisku przedstawionym w sierpniu br. podkreślili konieczność jak najszybszej prywatyzacji tego podmiotu.

Ocenili także, że jedynym dobrym wariantem prywatyzacji jest model plantatorsko-pracowniczy. Prawo do nabycia akcji KSC miałoby ok. 16 tysięcy osób - pracowników i współpracujących z firmą plantatorów.

- Niestety, dobra sytuacja spółki - a co za tym idzie, potencjalne korzyści dla uprawnionych do nabycia akcji - zachęciła byłych kooperantów Polskiego Cukru do postawienia nieuzasadnionych żądań. Kilka tygodni temu Podlaska Izba Rolnicza próbowała na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeforsować dezyderat, zgodnie z którym akcje mogliby nabywać także byli pracownicy KSC i plantatorzy, którzy w przeszłości dostarczali buraki cukrowe do zakładów spółki. Dezyderat ten - jako niezgodny z obowiązującymi regulacjami prawnymi - nie zyskał akceptacji posłów, ale warto odnotować, że poparło go aż 12 parlamentarzystów - wyjaśniają eksperci Instytutu Jagiellońskiego.

Ich zdaniem, postulaty PIR są nie tylko pozbawione merytorycznego uzasadnienia, lecz także groźne dla przebiegu procesu prywatyzacyjnego. Jak wspomniano, byli pracownicy i kooperanci otrzymali stosowną rekompensatę finansową, co wyczerpuje wszelkie roszczenia pod adresem spółki. Nie ma zatem żadnych przesłanek, by włączać ich do grona osób uprawnionych do nabycia akcji KSC. Ewentualne przyznanie tego prawa byłym pracownikom i kooperantom ponaddwukrotnie powiększyłoby grupę uprawnionych, co pogłębiłoby znaczne rozdrobnienie akcjonariatu.

Eksperci Instytutu Jagiellońskiego zwracają również uwagę na aspekt ochrony spółki przed wrogim przejęciem. Uzasadnione podejrzenie odnośnie prób takiego przejęcia przez konkurencję było nieoficjalnym powodem wstrzymania pierwszego podejścia do prywatyzacji wiosną 2012 r. Ministerstwo Skarbu Państwa podkreśliło, że obecnie przygotowywany proces ma być szczególnie monitorowany i zabezpieczony przed nieprzyjaznymi działaniami.

Jak podkreśla Instytut Jagielloński, dopuszczenie do nabycia akcji przez grono byłych pracowników i kooperantów (ok. 40 tys. osób) znacznie utrudniłoby, a może nawet uniemożliwiłoby działania ochronne. Mówiąc wprost - podmioty, zainteresowane wrogim przejęciem akcji narodowego koncernu cukrowego, miałyby znacznie ułatwione zadanie.

- Zdziwienie budzi postawa parlamentarzystów, którzy przychylili się do dezyderatu Podlaskiej Izby Rolniczej - choć był on niezgodny z obowiązującym prawem, które przyznaje możliwość nabycia akcji KSC wyłącznie obecnym pracownikom i współpracującym plantatorom. Wydaje się, że doraźne interesy polityczne przeważyły nad interesami polskiej gospodarki. Pamiętajmy, że sukces procesu prywatyzacyjnego zależy również od tego, czy będzie mógł on liczyć na wsparcie ponad partyjnymi i partykularnymi interesami - przyznają eksperci.

- Jako zagrożenie dla powodzenia prywatyzacji należy również ocenić wszelkie podziały w środowisku plantatorskim. Konsensus w kwestii procesu prywatyzacyjnego, uwzględniający interesy różnych grup plantatorów, jest niezbędny. Plantatorzy nie mogą dać się podzielić ani wykorzystywać grupom interesów, które chcą podważyć zasady prywatyzacji KSC. Jak najszybsza prywatyzacja jest kluczem do sukcesu koncernu i pozwoli spółce na przygotowanie się do dyskutowanej liberalizacji rynku cukru w obrębie Unii Europejskiej. Tę prywatyzację trzeba dokończyć jak najszybciej - podsumowują specjaliści Instytutu Jagiellońskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CENY HURTOWE

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • cuk.elim, 23-12-2012, 19:12:
Ekspercii InstytutuJagielońskiego rozumią prywatyzację jako przejęcie przez wąska grupę prywatyzowanego zakładu .Taka prywatyzacja która maksymalnie zawęża ilość osób uprawnionych prowadzi do wrogiego przejęcia KSC /uwłaszczenia się/ przez grupę zarządzającą spółką i dlatego wszystkimi sposobami ogranicza się liczbę uprawnionych eliminując ich z niezrozumiałych powodów. Takie działanie nasuwa pytanie o o cel prywatyzacji państwowych spółek .prowadzonych przez niektórych ekspertów.
 • globetroter 21-11-2012, 18:07:
ta "prywatyzacja "to rozdawnictwo majątku.spólka przynosi fortunę tylko dzięki temu że ze branża cukrowa w europie działa na zasadzie monopolu i wszelka konkurencja jest zakazana.cukier może być za miesiąc po 20pln/kg i nic nie poradzicie.mimo że na świecie może być po 100 usd -tona. ukad to ukad.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 394) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH