Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rząd pozwala na niszczenie zakładów przetwarzających owoce i warzywa - list otwarty SPOiW do premiera

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 15-01-2013, 12:37
Rząd pozwala na niszczenie zakładów przetwarzających owoce i warzywa - list otwarty SPOiW do premiera
Fot. inspirander.pl

Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw zwraca się do Premiera Donalda Tuska w formie listu otwartego i chce zwrócić uwagę rządu, a zwłaszcza Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na nieprawidłowości, jakie mają miejsce przy wsparciu finansowym grup producentów owoców i warzyw. Zdaniem SPOiW, dotacje w obecnej formie są wręcz szkodliwe dla przetwórstwa i polskiego producenta rolnego. W ocenie Stowarzyszenia jest to jawne pogwałcenie konstytucyjnie zapewnionych zasad uczciwej konkurencji i bezzasadne finansowanie wybranych grup społecznych!

Z listu otwartego wynika, że - jak podaje ARiMR około 300 grup producenckich owoców i warzyw otrzymało już ponad 3 mld złotych, z czego 2 mld to dopłaty UE, 1 mld to pieniądze skarbu Państwa, a to jest dopiero początek wypłat. Zdaniem SPOiW, zakres i skala pomocy finansowej udzielanej grupom producenckim narusza wszelkie zasady zdrowego rozsądku i uczciwej konkurencji.

- Podczas kiedy nasze zakłady mogły skorzystać z bardzo ograniczonej puli środków maksymalnie do 40 proc., grupy producenckie korzystają z nieograniczonego dofinansowania 75 proc. i więcej kwalifikowanych kosztów inwestycji. Biorąc pod uwagę plany inwestycyjne grup, opiewające często na setki milionów złotych należy wiedzieć, że udziały własne w tych inwestycjach powinny wynosić dziesiątki milionów złotych! Środki te często pochodzą ze sprzedaży majątków i nieruchomości członków własnym grupom, których wartość jest wielokrotnie zawyżana. Poprzez kreatywne manipulowanie kosztami inwestycji, grupy producenckie w praktyce w całości, a często wręcz z "nadwyżką" finansują inwestycje środkami pomocowymi. Te ogromne pieniądze najczęściej trafiają do wąskiej grupy najbardziej „przedsiębiorczych" osób, zaś przeważająca liczba członków grup nie odnosi z tego większych korzyści - napisano w liście otwartym do premiera.

Jak dodano, Stowarzyszenie nie jest wrogiem uczciwie zorganizowanych grup producenckich, z wieloma współpracuje na co dzień. SPOiW zależy jednak na rozwijaniu partnerskiej współpracy z grupami, które zgodnie z założeniem miały się zajmować wzmacnianiem produkcji
i pozycji rynkowej producentów oraz inwestycjami związanymi ze zbiorem owoców i warzyw oraz ich magazynowaniem, konfekcjonowaniem i sprzedażą świeżych, nieprzetworzonych płodów na rynek konsumpcyjny i do przetwórstwa.

- Niestety, Minister Rolnictwa swoimi rozporządzeniami umożliwił grupom znacznie szerszy zakres inwestycji, dopuszczając możliwość
budowania całych linii produkcyjnych, a ostatnio także tuneli zamrażalniczych i chłodni. Przygotowywane obecnie projekty nowych rozporządzeń Ministra Rolnictwa naszym zdaniem wzmacniają ten kierunek inwestowania, sankcjonując jednocześnie liczne nieprawidłowości, jakie miały i mają miejsce w grupach producenckich - tłumaczy zarząd Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw w liście otwartym do premiera.

Jak zaznaczono, Polska jest uznanym w Europie i w Świecie producentem świeżych i mrożonych owoców i warzyw, a obecne moce produkcyjne zakładów znacznie już przekraczają możliwości zbytu krajowego i eksportu. Stąd też - zdaniem SPOiW - rozwój nowych mocy przetwórczych doprowadzi do upadku wielu funkcjonujących od lat zakładów, a to może przynieść zwolenia z pracy dziesiątek tysięcy zatrudnionych tam pracowników.

Zarząd Stowarzyszenia zwraca się z prośbą do premiera o m.in. spowodowanie:

- przeprowadzenia pełnej i rzetelnej kontroli prawidłowości wydatkowania wszystkich środków na wsparcie grup producentów owoców i warzyw oraz źródeł pochodzenia udziałów własnych;

- sprawdzenia, jakie skutki miały już zainwestowane środki finansowe w grupy producenckie dla tworzenia nowych miejsc pracy oraz jakie wymierne efekty uzyskano z podatków należnych budżetowi państwa;

- zmian w zasadach przyznawania pomocy finansowej dla grup producentów owoców i warzyw poprzez likwidację nieuzasadnionych referencji, które przewidują projekty rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwłaszcza w zakresie finansowania inwestycji, które dotyczą mocy przetwórczych;

- umożliwienia na równych prawach zakładom przetwórstwa owoców i warzyw korzystania ze środków pomocowych pochodzących z Unii Europejskiej i budżetu krajowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • xyz 15-01-2013, 22:35:
SPOiW nie przstąpi do zmowy cenowej-a to już boli!!!!!!!!!
 • Zdzich 15-01-2013, 18:20:
Jasne. Rolnicy nie są w stanie dorównać cwaniaczkom z zakładów przetworczych. Teraz poza kilkoma wynaturzeniami - chcecie kontrolami nękac wszystkich ? Do tej pory zakład dyktowal nam warunki i byliśmy obijani jak psy. Teraz zakłady same skomla o współpracę. Taki był cel i został swietnie zrealizowany. Kolejny etap ta łączenie grup z przetworniami. Bez tego zginiemy wszyscy. Ale łączenie na partnerskich warunkach.
 • bolo 15-01-2013, 15:11:
Pozwala na niszczenie polskiego handlu przez Eurocash i Biedronkę , pozwala grzebać po śmietnikach emerytom , pozwala czekać na zabiegi po kilka miesięcy pacjentom, pozwala żyć bez godności - POprostu jesteśmy krajem cywilizowanym !

Zobacz wszystkie komentarze (4)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 425) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH