Ceny kawy wciąż na niskim poziomie. Spada eksport, ale rośnie konsumpcja

W lutym br. rynek kawy nieznacznie się ustabilizował, ale ceny nadal pozostają na bardzo niskim poziomie. Eksport nieznacznie spadł, a wzrosła konsumpcja kawy – wynika z raportu International Coffee Organisation (ICO).
W lutym średnie ceny kawy na światowych giełdach wzrosły o 0,8 proc. w porównaniu do stycznia i wyniosły 111,75 centów za funt (453,6 g ziaren). Jednak miesiąc zakończył się ze zniżką – ceną 110,07 centów / funt. Co ciekawe, ceny Arabiki były wyższe w porównaniu do poprzedniego miesiąca, ale Robusty - spadały czwarty miesiąc z rzędu osiągając najniższy poziom od maja 2010 r.
Całkowity eksport w styczniu 2016 roku wyniósł około 9 mln worków (po ok. 60 kg), o 0,8 proc. mniej niż w w styczniu 2015 r. Całkowity eksport w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego sezonu (rozpoczął się w październiku) spadł o 1,7 proc. rdr do 35,9 mln worków. Miał na to wpływ spory spadek eksportu ziaren kawy z Brazylii, co sugeruje, że mogą topnieć zapasy w tym kraju.
Na ceny i eksport kawy w najbliższych miesiącach może mieć wpływ susza, którą może wywołać El Niño na Pacyfiku. To zjawisko może potencjalnie wpływać na produkcję w Wietnamie, Indonezji i Kolumbii w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
ICO szacuje, że światowa konsumpcja kawy w roku kalendarzowym 2015 wyniosła 152,1 mln worków, w porównaniu z 150,3 mln w 2014 roku. Jest to nieco bardziej umiarkowany wzrost niż w ostatnich latach. Średnia roczna stopa wzrostu w ciągu ostatnich czterech lat pozostaje na poziomie 2 proc. Popyt na największym światowym rynku konsumpcji kawy - Unii Europejskiej – utrzymał się na poziomie 42 mln worków, co stanowi średni wzrost o 0,8 proc. rocznie od 2012 roku. Tymczasem USA nadal wykazują zwiększony apetyt na kawę – konsumpcja tam wzrasta średniorocznie w tempie 3,2 proc. do około 24,4 mln worków w 2015 r. Rozwija się także rynek w Japonii, gdzie średni roczny wzrost wynosi 2,4 proc. (7,6 mln worków w 2015 r.). Całkowita konsumpcja we wszystkich krajach – importerach kawy szacowana jest na 104,9 mln worków w ub.r.
Zwiększenie popytu na kawę obserwuje się także w krajach, które są producentami i eksporterami kawy. I tak np. Brazylia odpowiadała za konsumpcję około 20,5 mln worków kawy w 2015 r. Łączna konsumpcja w krajach eksportujących szacowana jest na 47,3 mln worków, przy średniej rocznej stopie wzrostu na poziomie 2,3 proc. w ciągu ostatnich czterech lat.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!