Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

IERiGŻ: Produkcja mięsa drobiowego wzrośnie w br. o ponad 8 proc.

 • Autor: PAP
 • Data: 15-10-2010, 12:29
IERiGŻ: Produkcja mięsa drobiowego wzrośnie w br. o ponad 8 proc.

Produkcja mięsa drobiowego w tym roku wzrośnie do ok. 1mln 350 tys. ton, czyli o ponad 8 proc., a eksport o ponad 17 proc. do ok. 400 tys. ton - wynika z prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

"W drugiej połowie 2010 roku przewiduje się wzrost produkcji mięsa drobiowego do 718 tys. ton i spowolnienie dynamiki wzrostu eksportu drobiu. Jego wolumen utrzyma się nadal na bardzo wysokim poziomie. Zmienią się jednak proporcje w rozdysponowaniu całkowitej podaży mięsa drobiu. Przyrost sprzedaży zagranicznej stanowić będzie już tylko ok. 25-30 proc. całego prognozowanego przyrostu podaży w tym okresie. Na zagospodarowanie na rynku wewnętrznym pozostanie więc znacząco, bo o ponad 8 proc. więcej mięsa drobiu niż przed rokiem i więcej niż w pierwszym półroczu 2010 roku" - napisano w prognozie.

"W skali całego 2010 roku przewidywany jest wzrost produkcji mięsa drobiowego do ok. 1.350 tys. ton, tj. o ponad 8 proc., a wywozu o ponad 17 proc. do ok. 400 tys. ton. Na zużycie w kraju pozostanie o 4 proc. więcej tego mięsa niż przed rokiem. W podobnej skali zwiększy się prawdopodobnie krajowa konsumpcja drobiu" - dodano.

Zdaniem autorów prognozy, dynamika wzrostu konsumpcji drobiu w 2010 r. wyniesie ok. 4 proc.

W ich opinii, drożejące w II półroczu pasze przełożą się na wyższe ceny żywca drobiowego, jednak prognozowane kształtowanie się relacji podaży i popytu na krajowym rynku nie pozwoli prawdopodobnie na pełne zrekompensowanie rosnących kosztów wyższymi cenami skupu żywca.

"Przewiduje się, że ceny brojlerów mogą być wyższe o 5-10 proc., a ceny pasz przemysłowych o 10-15 proc. Opłacalność produkcji drobiu będzie więc niższa niż w pierwszej połowie 2010 roku. Wyższe koszty żywca i zmiany stawek podatku VAT mogą się też przyczynić do ograniczenia marży przetwórczej i handlowej. Wysoki poziom sprzedaży zagranicznej powinien jednak zamortyzować negatywne skutki przewidywanych wyższych kosztów w sektorze drobiarskim" - napisano.

IERiGŻ prognozuje, że w 2011 roku produkcja mięsa drobiowego będzie o 6-7 proc. większa niż w roku 2010 i wyniesie ok. 1 mln 440 tys. ton.

"Sprzedaż zagraniczna wzrośnie prawdopodobnie o ok. 12 proc. do 450 tys. ton, a konsumpcja wewnętrzna o niecałe 4 proc. Korzystnie na perspektywy dla rynku drobiarskiego wpływać będzie prognozowane ponowne załamanie się rynku wieprzowiny. W pierwszej połowie 2010 roku mięso drobiowe było tańsze niż przed rokiem, mimo wzrostu cen detalicznych w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku. Jednak siła nabywcza polskich konsumentów w 2011 roku zwiększy się jedynie nieznacznie, co będzie hamować wzrost spożycia. Może to oznaczać pogorszenie koniunktury w drobiarstwie, gdyż rosnące notowania surowców rolnych na światowych rynkach i gorsze tegoroczne zbiory w Polsce będą wywierać presję na wzrost cen pasz przemysłowych również w 2011 roku" - napisano.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Tomi 18-10-2010, 16:04:
Panie redaktorze błagamy - nie piszcie takich idiotycznych tekstów! Przecie spadek ceny świń nigdy nie powoduje wzrostu cen drobi - to wie nawet dziecko w przedszkolu

2 miesiące temu żywiec kosztował 4.00 PLN a teraz kosztuje 2.70 PLN - więc gdzie jest ten wzrost ceny!! Chyba u Hiper i Super złodzieji - hodowcy tylko g-no do posprzątania zostaje. I teraz niech sobie Kowalski wyobrazi ze wchodzi do sklepu i kupuje kurczaka na tacce za 3,50 - 3,90 za Kg ... a teraz nie się obudzi i wyjdzie z Tesco.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 936) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH