Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Nowa prezes Wilbo: Wkrótce nowa strategia dla spółki

  • Autor: Paweł Jachowski, Łukasz Stępniak, portalspożywczy.pl
  • Data: 10-07-2013, 16:22
Nowa prezes Wilbo: Wkrótce nowa strategia dla spółki
Bożena Serzycka, prezes Wilbo

- Na koniec półrocza mamy niewielką stratę, co nie powinno dziwić, ponieważ nie da się tak szybko przejść z ogromnej straty do zysku. To jest proces, który nie trwa jeden czy dwa miesiące. Mogę natomiast powiedzieć, że wszystko idzie mniej więcej tak, jak zaplanowaliśmy - powiedziała serwisowi portalspożywczy.pl Bożena Serzycka, nowa prezes i dyrektor finansowy Wilbo.

Od kilkunastu dni pełni pani funkcję prezesa i dyrektora finansowego Wilbo. Pani dotychczasowe doświadczenie wiąże się głównie z branżą finansową, czyli odpowiednią aby ciąć i restrukturyzować. Co zostało już zrobione, a co jeszcze przed firmą?

Przede wszystkim zostały dokonane cięcia kosztów. Zmienione zostały umowy handlowe, w ten sposób, że stały się znacznie bardziej korzystne dla nas. Oprócz tego nastąpiła duża restrukturyzacja organizacyjna, czyli poprawiona została struktura firmy. To pokazuje jak wiele ostatnimi czasy się w Wilbo zmienia.

Jak to się przełożyło na wyniki spółki? Ile dzięki tym zmianom firma była w stanie obciąć z kosztów, jak poprawiło to jej sytuację?

Mogę powiedzieć, że sytuacja, w jakiej jest Wilbo, zdecydowanie się poprawiła. Przerzucenie handlu na firmę dystrybucyjną w olbrzymim stopniu zmniejszyło koszty. W tej chwili skupiamy się na produkcji i na osiągnięciu rentowności. Oczywiście cała restrukturyzacja produkcyjna jest też ważnym elementem. Myślę, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Planujemy na koniec 2013 roku osiągnąć zysk i wówczas zakończymy restrukturyzację.

W 2012 roku mieliście 30,7 mln zł netto straty, natomiast w I kw. 2013 było to już tylko 0,73 mln straty. Jak wygląda sytuacja po pierwszym półroczu i czego możemy się spodziewać w kolejnych sześciu miesiącach?

Na koniec półrocza mamy niewielką stratę, co nie powinno dziwić, ponieważ nie da się tak szybko przejść z ogromnej straty do zysku. To jest proces, który nie trwa jeden czy dwa miesiące. Mogę natomiast powiedzieć, że wszystko idzie mniej więcej tak, jak zaplanowaliśmy. Jest jednak za wcześnie, aby prognozować dokładne dane, z jakimi zakończymy bieżący rok.

Dużo mówi się o zaangażowaniu Grupy Bałtyckiej w Wilbo? Kto stoi za tą spółką, jakie ma plany wobec spółki, którą Pani kieruje?

Prawdą jest, że Wilbo mocno współpracuje z Grupą Bałtycką. To przez Grupę Batycką odbywa się dystrybucja i handel produktami Wilbo. Spółka ta wspiera również Wilbo finansowo, chociażby poprzez pomoc w zakupie surowców do produkcji, co pozwala Wilbo na utrzymanie płynności finansowej. Jeszcze niedawno byliśmy w Wilbo w bardzo ciężkiej sytuacji - w ogóle nie było mowy o płynności, a wszystkie zakupy surowców odbywały się na zasadzie przedpłat. Obecnie, oprócz przedpłat, zakupów dokonujemy również z odroczonym terminem, co również zdecydowanie poprawiło naszą płynność.

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

WLBWILBO SA

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • zz 10-07-2013, 19:35:
niestety era wilbo już minęła

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH