Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

2,1 mld zł trafiło z ARiMR na konta rybaków i przetwórców ryb

  • Autor: PAP
  • Data: 05-10-2013, 09:46
2,1 mld zł trafiło z ARiMR na konta rybaków i przetwórców ryb

2,1 mld zł wypłaciła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa beneficjentom w ramach unijnego programu "Ryby" na lata 2007-2013. Efektem wsparcia rybaków są m.in. zmodernizowane porty, unowocześnienie wyładunku ryb, nowe magazyny i chłodnie.

W ramach unijnego Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" Polska otrzymała ok. 4 mld zł, z czego 2,8 mld zł oddano do dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na realizację programów przeznaczonych dla rybaków i przetwórców ryb.

Jak poinformowało Biuro Komunikacji Społecznej ARiMR, 2,1 mld zł już trafiło do beneficjentów, którzy zrealizowali inwestycje, a kolejne 400 mln zł jest zakontraktowane w postaci podpisanych umów.

Najbardziej efekty realizacji Programu Operacyjnego Ryby widać na wybrzeżu bałtyckim. Zmodernizowane zostały nabrzeża portów i przystani rybackich w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, czy Kuźnicy. Unowocześniono też wyładunek ryb z kutrów, powstały nowe magazyny i chłodnie oraz zrestrukturyzowano flotę rybacką. Na te inwestycje Agencja przekazała w sumie ok. 500 mln zł. Po te środki sięgnęli m.in. właściciele najnowocześniejszej nad Bałtykiem wytwórni lodu i przechowalni zamrożonych ryb w Kołobrzegu.

Z kolei zakłady zajmujące się przetwórstwem ryb w Polsce, dzięki wsparciu udzielanemu z tego programu mogły kupić nowoczesne linie technologiczne, poprawić warunki sanitarne i transport swoich wyrobów. Agencja przekazała na rozwój przetwórni ryb ok. 374 mln zł.

ARiMR dofinansowuje też hodowlę ryb słodkowodnych. 186 mln zł wypłacone przez Agencję pomogło w modernizacji gospodarstw rybackich oraz w tworzeniu nowych. Przykładem jest m.in. zakład hodowli ryb ciepłolubnych w Bońkach-Zawadach pod Płońskiem, który zajmuje się produkcją tilapii.

Z programu "Ryby" na lata 2007-2013 pochodzą też pieniądze na ochronę zasobów ryb w Bałtyku. Z tych środków powstały inwestycje służące ochronie wód, rozwojowi fauny i flory wodnej. Za 40 mln zł dofinansowano np. budowę przepustów oraz zakup urządzeń umożliwiających swobodną wędrówkę ryb migrujących.

Z tego programu skorzystali także naukowcy prowadzący m.in. badania nad rozmnażaniem w sztucznych warunkach węgorzy, miętusów i okoni oraz pracujący nad powrotem do polskich rzek królewskiej ryby - jesiotra ostronosego.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH