Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

2,5 mln zł na inwestycje rybackie nad Zalewem Wiślanym

  • Autor: PAP
  • Data: 06-01-2014, 11:41

Lokalna Grupa Rybacka "Zalew Wiślany" ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie ze środków UE projektów związanych z rozwojem obszarów zależnych od rybactwa. Do podziału pozostało jeszcze blisko 2,5 mln zł.

Jak poinformował w poniedziałek PAP wiceprezes zarządu LGR "Zalew Wiślany" Piotr Kasza, ze względu na wykorzystanie limitu środków unijnych będzie to prawdopodobnie ostatni konkurs organizowany przez to stowarzyszenie. W dotychczasowych naborach beneficjenci otrzymali łącznie ponad 23 mln zł.

Do podziału pozostało ok. 2,5 mln zł z Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich". O pieniądze na inwestycje mogą ubiegać się mieszkańcy, samorządy, przedsiębiorcy i instytucje społeczne z ośmiu gmin w powiatach elbląskim i braniewskim.

Od 3 lutego do 6 marca w biurze LGR w Braniewie przyjmowane będą wnioski dotyczące projektów w czterech kategoriach: wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa, reorganizacja działalności gospodarczej lub dywersyfikacja zatrudnienia osób pracujących w tym sektorze, podnoszenie wartości produktów i rozwój usług na rzecz lokalnej społeczności oraz ochrona środowiska na tych terenach.

Nad Zalewem Wiślanym z rybołówstwa utrzymuje się ponad 80 osób, które posiadają licencje lub umowy o prace. Większość z nich należy do braniewskiej LGR.

Rybacy muszą szukać dodatkowego zarobku z powodu zmniejszającej się ilości odławianych ryb oraz krótkiego sezonu połowowego. Przez dwa letnie miesiące obowiązuje tam zakaz połowów, a od grudnia do późnej wiosny wody zalewu są zwykle zamarznięte. Tegoroczną łagodną zimę rybacy wykorzystują do połowów sandacza. Braniewskie stowarzyszenie jest jedną z 48 Lokalnych Grup Rybackich w kraju. Zrzeszają one przedstawicieli sektora rybackiego: publicznego - gminy i powiaty, oraz społecznego - osoby działające na terenach zależnych od rybactwa. Aby pośredniczyć w przekazywaniu wsparcia z UE, grupy musiały przygotować strategie i wziąć udział w konkursie Ministerstwa Rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH