Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

85 proc. światowych zasobów ryb zagrożonych połowami NNN

  • Autor: portalspozywczy.pl/WWF/undercurrentnews.com
  • Data: 29-10-2015, 19:43
85 proc. światowych zasobów ryb zagrożonych połowami NNN
Z raportu WWF wynika, że 85 proc. światowych zasobów ryb zagrożonych jest połowami NNN. Fot. Shutterstock

Ponad 85 proc. światowych zasobów ryb zagrożonych jest połowami NNN, to jest nieraportowanymi, nieuregulowanymi oraz nielegalnymi - wynika z raportu WWF.

W świetle raportu w kilku obszarach oceanicznych każdy gatunek ryby jest objęty wysokim lub umiarkowanym ryzykiem nielegalnych połowów. 

- USA importuje ponad 100 różnych gatunków dziko złowionych ryb, z czego większość z nich dotknięta jest poważnymi problemami prawnymi - podkreśliła Michele Kuruc z WWF.

Jak dodała nielegalne połowy wymagają kompleksowych działań, które będą chroniły wszystkie, a nie jedynie wybrane gatunki ryb. Jest to konieczne dla długoterminowej wydajności rybołówstwa a także ekosystemów morskich. Połowy NNN są poważnym zagrożeniem dla zrównoważonego zarządzania rybołówstwem na całym świecie. 

Raport stwierdza, że ​​ponad 85 proc. światowych zasobów ryb jest zagrożonych połowami z NNN, z czego w przypadku 54 proc. jest to ryzyko wysokie, a w przypadku 32 proc. umiarkowane. Dokument wymienia wiele gatunków ryb zagrożonych, między innymi tuńczyka. 

Zdaniem WWF US National Ocean Council (NOC) podejmuje działania, które w niewystarczający sposób chronią przed nielegalnymi połowami. Chodzi tutaj przede wszystkim o problem identyfikowalności poszczególnych gatunków ryb. NOC zaproponowało ostatnio śledzenie jedynie wybranych gatunków, podczas gdy eksperci WWF podnoszą konieczność rozszerzenia identyfikowalności na wszystkie gatunki ryb sprowadzanych na rynek amerykański. 

- Wykaz gatunków proponowanych przez NOC dotyczyłby tylko około 20 proc. gatunków ryb objętych problem importu NNN w Ameryce.Byłoby to na pewno ważny krok do przodu, ale niewystarczający - zauważyła Kuruc. 

Podkreśliła również, że dla rozwiązaniu problemu niezbędnym jest wymaganie podstawowych informacj na temat pochodzenia połowów i śledzenia wszystkich gatunków, które wchodzą na rynek. 

Według raportu WWF, podejście specyficzne gatunkowo, jak to zaproponowane przez amerykańskie NOC, oznaczałoby, że większość nielegalnie złowionych ryb nadal przedostawałoby się na rynek USA.

Podczas prezentacji raportu WWF przedstawiono petycję do administracji prezydenta Obamy, podpisaną przez ponad 200 tys. obywateli USA, która wzywa do podjęcia dalszych działań celem wyeliminowania nielegalnych połowów wszystkich gatunków ryb. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH