Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Andrzej Duda: Polityka rybołówstwa wymaga twardej interwencji w UE

  • Autor: PAP
  • Data: 06-10-2015, 15:06
Andrzej Duda: Polityka rybołówstwa wymaga twardej interwencji w UE
Andrzej Duda, prezydent RP, fot. andrzejduda.pl

Konieczna jest twarda interwencja w UE ws. polityki rybołówstwa, tak by uwzględniała ona interesy rybaków i kwestie ochrony środowiska, a nie tylko interesy podmiotów prowadzących połowy przemysłowe - oświadczył prezydent Andrzej Duda na wtorkowym spotkaniu z rybakami w Darłowie.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że ta "konieczna i niezbędna" zmiana w zakresie polityki rybołówstwa "będzie postępowała". "I mam nadzieję, że będziecie mogli państwo powiedzieć za jakiś czas z satysfakcją, że wreszcie zaczęliście być traktowani podmiotowo, że wreszcie państwo jesteście dostrzegani" - oświadczył.

Prezydent podziękował rybakom za możliwość zwiedzenia kutra szkoleniowego. "Kutra szkoleniowego, który - jak słyszę - wymaga poważnego remontu. Ale widzę, że nie tylko kuter, niestety. Poważnego remontu wymaga w wielu obszarach także nasza Rzeczpospolita, m.in. w kwestii polityki związanej z rybołówstwem" - powiedział.

Według Dudy problemy rybaków łodziowych były od lat niedostrzegane i niewysłuchiwane przez rządzących. "Rzeczpospolita wymaga naprawy przede wszystkim w aspekcie empatii i wysłuchania racjonalnych i uzasadnionych oczekiwań grupy społecznej, jaką są rybacy, przez władze, i uwzględnianie rozsądnych postulatów w codziennej działalności i realizowaniu polityki" - powiedział prezydent.

Jego zdaniem uwzględnienie rozsądnych postulatów rybaków powinno polegać przede wszystkim na "twardej i zdecydowanej interwencji w ramach UE" w tym celu, by wspólna polityka rybołówstwa była realizowana w sposób racjonalny, "uwzględniający kwestie ochrony środowiska i także interesy rybaków łodziowych". Wyraził nadzieję, że taka racjonalna polityka w niedługim czasie będzie prowadzona.

"Dzisiaj ta polityka, wygląda na to, uwzględnia tylko interesy tych wielkich, którzy odławiają na skalę przemysłową" - dodał prezydent. Jak podkreślił, "to z całą pewnością wymaga zdecydowanej, twardej postawy i interwencji". "Mam nadzieję, że w niedługim czasie taka polityka ze strony polskich władz zostanie przyjęta" - powiedział Duda. Zaznaczył, że w kwestii polityki europejskiej wiele zależy także od rządu.

Jak mówił prezydent, nie może być tak, by z jednej strony rybacy byli ograniczani w możliwościach połowowych, a z drugiej strony następowała "grabież Bałtyku na skalę przemysłową". Jak mówił, prowadzone na skalę przemysłową połowy paszowe niszczą narybek dorsza, który jest "podstawowym przedmiotem połowów polskich rybaków".

"Potrzebne jest dobre, mądre podejście, wysłuchanie rzeczywistych postulatów, rozmowa z ekspertami o tym, w jaki sposób powinna przebiegać racjonalna gospodarka morska połączona z ochroną zasobów środowiska Morza Bałtyckiego" - podkreślił Duda.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybnego 13-10-2015, 12:31:
W artykule mowi sie o wielkich, lodziach, pokrzywdzonych, narodowych tradycjach, koniecznosciach itd.
Pytam sie gdzie akcentuje pan Duda koniecznosc racjonalnej godspodarki ktora ma na celu takie prowadzenie polowow aby i dla przyszlych ....?
Obserwujac do czego cala polityka UE zmierza juz prawdopodobnie bardzo niedlugo nie bedzie mozna mowic o ZADNYCH tradycjach narodowych , bo po prostu w tym „kotle” jak w bigosie zaginie, przemiesza sie...
O wiele bardziej rozsadnie bylo by wolanie o wypracowanie linii wspolnego dzialanie z innymi czlonkami Unii majacej na celu to o czym wczesniej pisalem.
I tak w chwili obecnej nie jestesmy zdolni sami zaopatrzyc sie w surowiec rybny dla przetworstwa i rybe na rynek (tu czytaj cyfty podane przez pana Safander)
Wiec pytam sie, o czym mowa ?
Az zastanawiajace, ze co niektorzy sa tak krotkowzroczni i widza w dalszym ciagu rynek globalny przez pryzmat wlasnego podworka.
Nadszedl juz dawno czas aby powstajace i isttniejace problemy gospodarcze postrzegac globalnie przez pryzmat UNII i traktowac je jako wspolne i jako te na przyszlosc !!!

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH