Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

BK Salmon komentuje sprawę zatruć w Danii

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 25-01-2018, 15:22
BK Salmon komentuje sprawę zatruć w Danii

- Prasowe informacje, dotyczące braku winy BK Salmon w związku z zatruciami w Danii, przyjęliśmy jako zgodnie z uzyskanymi wynikami działań kontrolnych i sprawdzających, przeprowadzonymi przez nas samych i służby weterynaryjne z Polski i Danii – czytamy w oświadczeniu firmy przesłanym serwisowi www.portalspozywczy.pl.

– Linia postępowania oraz decyzje co do kierunku i zakresu działań wyjaśniających podejmowane były w toku bezpośredniej współpracy pomiędzy lokalnymi i centralnymi jednostkami polskiej i duńskiej weterynarii przy pełnym zaangażowaniu naszej firmy w cały proces – napisano w oświadczeniu firmy przesyłanym serwisowi Portalspozywczy.pl

Czytaj też: Afera z BK Salmon: Duńczycy nie zatruli się łososiem z Polski

Jak zapewnia zarząd BK Salmon, natychmiast po pojawieniu się informacji z rynku duńskiego, firma przystąpiła do intensywnych działań w celu wyjaśnienia wszelkich przyczyn reklamacji.

–Przedstawiliśmy dokumentację i wyniki badań służbom weterynaryjnym, natomiast w toku wielotygodniowego dochodzenia pobierane były setki prób zarówno z towaru zatrzymanego w Danii, jak i asortymentów gotowego wyrobu dostępnych w naszym zakładzie produkcyjnym. Równolegle pobierane były wymazy z całości środowiska produkcyjnego.W wyniku tych rygorystycznych działań, po ponad sześciu tygodniach radykalnie ograniczonej i dozorowanej produkcji zakład otrzymał potwierdzenie statusu zgodnego z sanitarnymi wymogami unijnymi, natomiast storna duńska odstąpiła od dalszych restrykcji w stosunku do produktów BK Salmon przeznaczonych na duński rynek – tłumaczy firma.

Źródłem sprawy były 2 partie (2 pozytywne badania gotowego wyrobu), przeprowadzone w Danii, w których – jak informuje BK Salmon – przekroczenie dozwolonych limitów bakteriologicznych zostało stwierdzone po upływie terminu przydatności do spożycia i w oparciu o nieakredytowaną metodę laboratoryjną.

Badania innych partii w ponad 20 asortymentach nie potwierdziły występowania zagrożenia dla
konsumentów.

– Niestety, przedwczesne lub oparte na niesprawdzonych źródłach informacje ujawniane i publikowane już na samym wstępie jednoznacznie napiętnowały nasz zakład, łącząc go z kilkoma przypadkami zachorowań. Skutkiem zgłoszonej niezgodności i przyjętej interpretacji było natychmiastowe i całkowite zerwanie współpracy przez naszego klienta w Danii – czytamy w oświadczeniu.

– W ostatnich 2-3 latach, aż do wybuchu wspomnianej reklamacji, BK Salmon nie tylko przetrwał najgorsze kryzysy cenowe branży łososiowej, ale też skutecznie konkurował z wielkokapitałowymi podmiotami, stopniowo umacniając swoją pozycję na rynkach Europy, zdobywając liczne nagrody i
wyróżnienia. Na samym rynku duńskim startowaliśmy od kilku próbnych produktów a w końcu
sierpnia 2017 działaliśmy już z ponad 20-stoma asortymentami w większości kategorii PREMIUM. Mamy nadzieję, że uzyskane wyniki działań wyjaśniających oraz ostatnie informacje o braku powiązania BK Samolon z przypadkami zatruć pomogą nam odbudować reputację, utracony
rynek i zaufanie klientów – dodaje zarząd firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH