Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Branża rybna potrzebuje kolejnych inwestycji

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 02-12-2015, 13:08
Branża rybna potrzebuje kolejnych inwestycji
Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal, podkreśla w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, że szeroka oferta produktów rybnych może być zarówno szansą, jaki i zagrożeniem dla polskich przetwórców. - Jest to duża szansa dla tych firm, których strategią jest wzrost poprzez inwestycje, stały rozwój swoich produktów. Z drugiej strony jest to istotna bariera dla mniejszych przedsiębiorstw, które będą zmuszone szukać wyłącznie nisz rynkowych – tłumaczy Kowalski.

Zdaniem prezesa Kowalskiego podobna sytuacja ma miejsce na rynkach zachodnich, gdzie obok 2-3 dużych firm funkcjonuje kilku niszowych graczy. Obecnie mamy do czynienia ze znaczącą koncentracją rynkową, w związku z czym małe przedsiębiorstwa oraz małe firmy przetwórcze nie mają możliwości zaopatrywania całego rynku.

- Wiąże się to z poczuciem bezpieczeństwa wśród detalistów. Nasi odbiorcy mają świadomość, że produkty muszą być bezpieczne przez cały okres przydatności do spożycia. Z tego wynikają audyty oraz stała kontrola jakości produktów – zauważa Bogusław Kowalski. - Można sobie wyobrazić co by się działo, gdyby rynek dostawców był mocno rozdrobniony, a jakaś sieć handlowa miała w danym segmencie przykładowo 50 współpracujących firm przetwórczych. Zapanowanie nad bezpieczeństwem produktu oraz dostaw byłoby niemożliwe. Bezpieczeństwo to także stałe inwestowanie – podkreśla.
Wprowadzanie nowych produktów wiąże się z wykorzystaniem nowych technologii. Bardzo ważny nie tylko dla branży rybnej, ale dla całego przetwórstwa jest segment opakowań, który ciągle pozostaje niedoceniany.

- Technologia pakowania produktów zmienia się bardzo szybko i gwałtownie. Pieniądze zainwestowane dzisiaj już za dwa, trzy lata mogą okazać się niewystarczające, co wynika z tempa obserwowanych zmian. Coś co jeszcze kilka lat temu było przez rynek akceptowane jako opakowanie, obecnie nie znajduje szerszego zastosowania – tłumaczy Bogusław Kowalski.

Jak dodaje inwestycje poczynione przez firmy z branży były oczywiście konieczne, ale nadal trzeba szukać kolejnych funduszy, aby nie zostać w tyle za konkurencją. W przekonani Bogusława Kowalskiego jest to widoczne przede wszystkim w opakowaniach. Znaczny wpływ na ich wygląd mają przeobrażenia obserwowane w handlu, przede wszystkim zaś dynamiczny rozwój sieci dyskontowych.

- To ten segment rynku detalicznego kreuje sposób pakowania produktów spożywczych. Wymusza to na przetwórcach dodatkowe nakłady przeznaczane na inwestycje w technologie, ale także na sposób zaprezentowania produktu konsumentom. Warto dodać, że koncentracja na rynku detalicznym leży u podstaw zmian na rynku producentów – mówi Bogusław Kowalski, prezes Graala.

Grupa Kapitałowa Graal posiada 5 zakładów produkcyjnych na terenie kraju. Od 2005 roku spółka Graal S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zachęcamy do przeczytania pełnego wywiadu z Bogusławem Kowalskim, prezesem Grupy Kapitałowej Graal - http://www.portalspozywczy.pl/ryby/artykuly/boguslaw-kowalski-prezes-gk-graal-obszerny-wywiad,121249.html

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybnego 10-12-2015, 13:35:
Szczerze mowiac nie rozumie wypowiedzi pana Kowalskiego lub tez skrutu zamieszczonego tutaj.
Jest to dosyc haotyczny zbior mysli nie prowadzacych do wyjasnienia tematu.
wiele podjetych prob wypowiedzi na okreslony temat jednak bez doglebnej analizy.
Pewnie pan Kowalski jako „lider” polskiego rynku przetworczego moze pozwolic sobie na takie komentarze i refleksje.
Osobiscie widzoal bym tutaj zamiast ciagkle pojawiajacych sie komentarzy czy wywiadow z panem Kowalskim rowniez wypowiedzi wlasnie tych mniejszych producentow i ich zdanie na temat tego co dzieje sie w przetworstwie rybnym i znaczeniu Gralla na rynku polskim.
Zapewne ich komentarze byly by bardziej rzeczowe i dajace wiele do myslenia.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH