Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Budowa zapór na Dunajcu może uniemożliwić migrację ryb

  • Autor: PAP
  • Data: 02-09-2013, 17:27

Polski Związek Wędkarski oraz przyrodnicy sprzeciwiają się budowie kolejnych małych elektrowni wodnych (MEW) na Dunajcu. Ich zdaniem może to uniemożliwić migrację ryb.

W ostatnim czasie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Krakowie wydała pozwolenia na wybudowanie czterech MEW na Dunajcu i Czarnym Dunajcu, w miejscowościach: Zabrzeż-Osada Wietrznice, Damienice, Czarny Dunajec i Podczerwone. Obecnie trwa postępowanie w sprawie budowy kolejnej elektrowni w miejscowości Wojnicz.

Anna Kosak z krakowskiego RDOŚ powiedziała PAP, że jeżeli plany inwestycji spełniają wszystkie wymogi środowiskowe, to nie można zabronić inwestorom budowania MEW. "Niektóre inwestycje wręcz poprawiają istniejący stan ichtiofauny, ponieważ MEW powstają m.in. na istniejących progach wodnych. Obok nich inwestorzy budują przepławki, których wcześniej nie było. Zgody na MEW wydajemy indywidualnie, po wnikliwych analizach. Jeżeli projekty spełniają wymagania, to musimy wydać pozwolenie na budowę MEW" - powiedziała Kosek.

Dodała, że o wydaniu zgody na realizację MEW decyduje m.in. lokalizacja inwestycji, wysokość piętrzenia wody, rodzaj zastosowanych turbin oraz przepławki. "Istotny jest wpływ MEW na środowisko wodne, na drożność rzeki i wszystkich organizmów w niej żyjących, na istniejącą infrastrukturę techniczną oraz na obszary Natura 2000" - mówiła.

Kosek zwróciła uwagę, że krakowski RDOŚ wydał trzy odmowy usytuowania MEW na Dunajcu, w miejscowościach: Mikołajowice, Pałuszyce i Harklowa.

"Sprzeciwiamy się budowie tych elektrowni z uwagi na to, że powodują utrudnienia lub całkowicie uniemożliwiają migrację ryb" - powiedział PAP Michał Cebula członek zarządu nowosądeckiego oddziału PZW.

Cebula wylicza, że zapory wodne powodują szereg problemów w świecie rzecznej fauny. Przede wszystkim fragmentuje się populację ryb na żyjące powyżej i poniżej przegrody. Wiele elektrowni powoduje duże wahania wody powyżej i poniżej progu, co również odbija się negatywnie na żyjących w rzece rybach i innych organizmach.

Kolejną przeszkodą dla ryb jest powstająca przed każdą zaporą tzw. cofka, czyli kilkusetmetrowy odcinek rzeki, w którym jest spowolniony przepływ wody. "W takiej wodzie zupełnie zmieniają się warunki środowiskowe i siedlisko organizmów" - powiedział Cebula.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze