Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ceny ryb ponownie w górę

  • Autor: portalspozywczy.pl/IERiGŻ
  • Data: 27-04-2016, 12:53
Ceny ryb ponownie w górę
Fot. Fotolia

Jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w pierwszych miesiącach bieżącego roku odnotowano znaczące przyspieszenie dynamiki cen detalicznych ryb i owoców morza.

Analitycy IERiGŻ wskazują, że w lutym ceny detaliczne były średnio 1,1 proc. wyższe niż w grudniu ubiegłego roku oraz o 1,4 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2015 roku. 

W roku 2016 odnotowano wzrosty cen ryb świeżych i chłodzonych, które zdrożały o 2,1 proc. Ryby mrożone okazały się droższe o 1,2 proc., konserwy i przetwory o 1,2 proc., a mrożone owoce morza o 1,1 proc. 

Spadek cen został zaobserwowany w przypadku świeżych lub chłodzonych owoców morza, których ceny spadły o 3,1 proc.

Przykładowo w luty za kilogram mrożonego dorsza trzeba było zapłacić średnio 32,07 zł, podczas gdy w grudniu 2015 roku 31,67 zł. Mrożony filet z morszczuka kosztował 23,86 zł, podczas gdy na koniec ubiegłego roku 23,43 zł.

Co ciekawe odnotowano również istotny wzrost cen świeżego karpia. W grudniu kilogram tej ryby kosztował 13,32 zł, a w lutym już 14,79 zł.

Z danych IERiGŻ wynika również, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku zaobserwowano znaczący wzrost połowów ryb na Bałtyku. Wyniosły one 27,3 tys. ton, co stanowi wzrost aż 25,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2015.

Istotną dynamikę wzrostu połowów odnotowano w przypadku stroni - o 66 proc. do 5,4 tys. ton. Wyraźnie, bo aż o 28,8 proc., zwiększyły się także połowy szprotów, które wyniosły 15 tys. ton. Połowy śledzi wyniosły natomiast 4,7 tys. ton, co stanowi o wzroście w wysokości 22,6 proc. 

Bardzo duży spadek połowów odnotowano w przypadku dorszy - zmniejszyły się one o 26,1 proc. do 2,1 tys. ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH