REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Ceny ryb ponownie w górę

  • Autor: portalspozywczy.pl/IERiGŻ
  • Data: 27-04-2016, 12:53
Ceny ryb ponownie w górę
Fot. Fotolia

Jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w pierwszych miesiącach bieżącego roku odnotowano znaczące przyspieszenie dynamiki cen detalicznych ryb i owoców morza.

REKLAMA

Analitycy IERiGŻ wskazują, że w lutym ceny detaliczne były średnio 1,1 proc. wyższe niż w grudniu ubiegłego roku oraz o 1,4 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2015 roku. 

W roku 2016 odnotowano wzrosty cen ryb świeżych i chłodzonych, które zdrożały o 2,1 proc. Ryby mrożone okazały się droższe o 1,2 proc., konserwy i przetwory o 1,2 proc., a mrożone owoce morza o 1,1 proc. 

Spadek cen został zaobserwowany w przypadku świeżych lub chłodzonych owoców morza, których ceny spadły o 3,1 proc.

Przykładowo w luty za kilogram mrożonego dorsza trzeba było zapłacić średnio 32,07 zł, podczas gdy w grudniu 2015 roku 31,67 zł. Mrożony filet z morszczuka kosztował 23,86 zł, podczas gdy na koniec ubiegłego roku 23,43 zł.

Co ciekawe odnotowano również istotny wzrost cen świeżego karpia. W grudniu kilogram tej ryby kosztował 13,32 zł, a w lutym już 14,79 zł.

Z danych IERiGŻ wynika również, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku zaobserwowano znaczący wzrost połowów ryb na Bałtyku. Wyniosły one 27,3 tys. ton, co stanowi wzrost aż 25,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2015.

Istotną dynamikę wzrostu połowów odnotowano w przypadku stroni - o 66 proc. do 5,4 tys. ton. Wyraźnie, bo aż o 28,8 proc., zwiększyły się także połowy szprotów, które wyniosły 15 tys. ton. Połowy śledzi wyniosły natomiast 4,7 tys. ton, co stanowi o wzroście w wysokości 22,6 proc. 

Bardzo duży spadek połowów odnotowano w przypadku dorszy - zmniejszyły się one o 26,1 proc. do 2,1 tys. ton.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH