Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Certyfikacja MSC dla organizacji rybackich prowadzących połowy dorsza bałtyckiego na stadzie wschodnim zawieszona

  • Autor: MSC
  • Data: 17-12-2015, 16:01
Certyfikacja MSC dla organizacji rybackich prowadzących połowy dorsza bałtyckiego na stadzie wschodnim zawieszona
Fot. Shutterstock

Certyfikacja MSC dla wszystkich organizacji rybackich z pięciu państw (Polski, Niemiec, Danii, Szwecji i Łotwy) poławiających dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego została zawieszona. Ocena stanu stada wschodniego przeprowadzona przez niezależne jednostki certyfikujące pokazała, że kondycja tego stada nie jest w chwili obecnej wystarczająco dobra, aby spełnić rygorystyczne wymagania standardu MSC dla rybołówstwa. Oznacza to, że od dzisiaj (17 grudnia 2015 rok) ryby pochodzące z połowów bałtyckiego dorsza ze stada wschodniego nie mogą być zakupione lub sprzedawane z certyfikatem MSC.

Zawieszenie dotyczy połowów duńskich, niemieckich, szwedzkich, łotewskich i polskich: DFPO Denmark Eastern Baltic Cod; Germany Eastern Baltic Cod, Swedish Fisherman's Producer Organization (SFPO) Eastern Baltic cod, LFA Latvia Trawl Eastern Baltic Cod, oraz Poland Eastern Baltic Cod.

- Standardy MSC w zakresie rybołówstwa są szeroko uznawane jako najbardziej wiarygodne i skuteczne potwierdzenie przestrzegania zasad zrównoważonego rybołówstwa. W celu uzyskania certyfikatu, należy udowodnić, że połowy nie powodują między innymi zmniejszenia liczebności populacji ryb - powiedziała Minna Epps, Dyrektor Programowy MSC dla Skandynawii i regionu Morza Bałtyckiego.

- Niestety, ocena przeprowadzona przez niezależne instytucje certyfikujące wykazała, że łowisko dorsza bałtyckiego stada wschodniego przestało spełniać wymagania standardu MSC. Mamy nadzieję, że w takiej sytuacji wszyscy interesariusze podejmą kroki mające na celu poprawę zarządzania tym rybołówstwem, co pozwoli na cofnięcie zawieszenia certyfikatu - dodaje Minna Epps.

Dlaczego certyfikat rybołówstwa został zawieszony?

Stwierdzono, że przeprowadzona w roku 2015 ocena stanu stada dorsza wschodniego nie pozwala na sformułowanie zaleceń w zakresie kondycji stada, jak również określenie punktów referencyjnych, wymaganych do zastosowania odpowiedniego, długofalowego i skutecznego zarządzania rybołówstwem.

Wszystkie certyfikowane organizacje rybackie eksploatują to samo stado dorsza. W związku z tym, zgodnie z wymaganiami MSC, jednostki certyfikujące odpowiedzialne za certyfikację rybołówstwa są zobowiązane do zharmonizowania oceny stanu stada. W wyniku corocznego audytu duńskich, niemieckich i szwedzkich połowów, jednostki certyfikujące stwierdziły, że certyfikacja wszystkich połowów dorsza bałtyckiego na stadzie wschodnim powinna zostać zawieszona.

- Duńskie połowy bałtyckiego dorsza ze stada wschodniego były certyfikowane jako pierwsze w 2011 r. Od tego czasu posiadanie certyfikatu stało się niezbędne dla większości rynków gdzie dorsz jest sprzedawany. Dlatego też zawieszenie certyfikatu dla połowów dorsza na Morzu Bałtyckim jest smutnym dniem dla rybaków. W szczególności, że powody zawieszenia nie zależą od rybaków. Główne powody zawieszenia to naturalne zmiany parametrów wzrostu populacji i niemożność oceny wieku ryb przez biologów - powiedział Jonathan Broch Jacobsen, konsultant ds. zrównoważonego rybołówstwa, identyfikowalności i jakości w DFPO.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH