Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Co dalej z wieloletnim planem zarządzania dla stad ryb Morza Bałtyckiego?

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 17-12-2015, 15:53
Co dalej z wieloletnim planem zarządzania dla stad ryb Morza Bałtyckiego?
Fot. PTWP

- Zawieszenie certyfikacji zrównoważonego rybołówstwa MSC dla organizacji rybackich poławiających dorsza z bałtyckiego stada wschodniego to wyraźny sygnał o niepokojącym stanie morskich zasobów Bałtyku. Tegoroczne doradztwo Międzynarodowej Rady Badań Morza nie zapewnia wystarczających danych na temat kondycji stada. Wiemy jednak, że wschodnie stado bałtyckiego dorsza jest nadmiernie eksploatowane od lat - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Justyna Zajchowska, doradca ds. rybołówstwa dla The Pew Charitable Trusts komentując decyzję MSC.

Ekspertka podkreśla, że od 2013 roku (w tym również na rok 2016) ministrowie ds. rybołówstwa ustanawiają limity połowowe dla wschodniego stada dorsza bałtyckiego powyżej tych rekomendowanych przez naukowców.

- W tej sytuacji bardzo pomocny może okazać się opracowywany na szczeblu UE tzw. wieloletni plan zarządzania dla stad ryb dorsza, śledzia i szprota Morza Bałtyckiego. Długoterminowe i ostrożne zarządzanie morskimi zasobami jest bowiem szansą na przywrócenie dawnej zasobności Bałtyku. Posłem odpowiedzialnym za ten dokument ze strony Parlamentu Europejskiego jest polski polityk Pan Jarosław Wałęsa. Do tej pory podczas negocjacji tego tzw. bałtyckiego planu zarządzania z Radą Ministrów ds. Rybołówstwa, Pan Wałęsa konsekwentnie stał na straży stanowiska Europarlamentu o przestrzeganiu najważniejszego celu Wspólnej Polityki Rybołówstwa jakim jest zakończenie nadmiernych połowów do 2015 roku tam gdzie to możliwe, a najpóźniej do 2020r. - przyznaje Zajchowska. 

Jak dodaje ministrowie ds. rybołówstwa naciskają na większą elastyczność planu dotyczącego bałtyckich ryb. Dążą tym samym do utrzymania status quo i kontynuowania prowadzenia nadmiernych połowów na Bałtyku.

- Liczymy na to, że Pan Poseł Wałęsa będzie dalej bronił pozytywnych i zgodnych z obowiązującym prawem założeń, gdyż są one podstawowym warunkiem dla zrównoważonego rozwoju bałtyckiego sektora rybołówstwa i jednocześnie przyniosą korzyści dla konsumentów i środowiska morskiego. Mamy również ogromną nadzieję, że ministrowie ds. rybołówstwa UE zrozumieją, że respektowanie wymogów Wspólnej Polityki Rybołówstwa o konieczności odbudowania morskich zasobów – w tym doprowadzenie do odtworzenia bałtyckiego wschodniego stada dorsza - pomoże rybakom - zaznacza Justyna Zajchowska, doradca ds. rybołówstwa dla The Pew Charitable Trusts. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybnego 25-01-2016, 11:40:
Zapewne znane jest powiedzenie o gosie wolajacym na puszczy.
Takie to wlasnie odnosze wrazenie o tym, ze ciagle naulowcy nawoluja do ograniczenia polowow naukowo uzasadniajac ich przyczyne ale jak widac bezskutecznie.
To chyba jaks paranoja, ze „politycy” ktorzy nie maja zielonego pojecia o temacie stawiaja sie w roli decydentow czyli tych ktorzy mowia „byc albo nie byc”
Zycie ludzkie jest ograniczone tak samo jak kadencja „polityka”
Zadzaca prywata, zaspakajanie swych ambicji, chec pokazania suie kims waznym oto to co gna tych „politykow” do podejmowania idiotycznych i nie racjonalnych decyzji.
Czasami dzialaja oni tak aby nic nie zrobic bo tak jest najbezpieczniej.
Byc moze, ze najbezpieczneij dla utrzymania swj DU.Y na krzesle ale nie dla tu stada rynb w Morzu Baltyckim.
Ludzie ci powinni wiedziec, ze naczela zasada ich dzialania powinno byc takie dzioalanie aby nie tylko dla nich ale jeszcze zostalo dla tych co po nich.
Poza tym uwazam, ze z podejmowania decyzji powinno rozliczac sie osobowo danego „polityka” ktory czsto zaslania sie grupa, organizacja.
Kolektywna odpowiedzialnosc modna byla w poprzedniej epoce teraz nalezy rozliczac ludzi indywidualnie.
A tak dla zasady ktos kto zabiera na okreslony temat glos a tym bardziej ma o czyms decydowac powinien sie na tym znac.
Nie bede tu wytykac palcami tych „decydentow” ktorzy zielonego pojecia nie majac o temacie przedstawiaja sie jako ci od ktorych zalezy „byc czy nie byc”

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH