Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

"Czeka nas Polska bez polskich ryb"!

  • Autor: RW, portalspozywczy.pl
  • Data: 29-04-2016, 10:26
Fot. Shutterstock

- Mamy uzasadnioną obawę, że poprzez wprowadzenie niekorzystnych dla nas zapisów w projekcie ustawy dąży się do likwidacji i upadku chowu i hodowli ryb w Polsce - piszą przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Rybackiego o przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska projekcie ustawy Prawo wodne.

Polskie Towarzystwo Rybackie podkreśla, że w świetle projektowanych regulacji będzie obowiązywała opłata za wodę do celów chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych pobieranej za pomocą urządzeń technicznych. 

Co ciekawe, na co zwraca uwagę PTR, w ubiegłym miesiącu podczas Konferencji z okazji obchodów Światowego Dnia Wody w Ministerstwie Środowiska zapowiedziano zwolnienia z opłat dla stawów karpiowych ze względu na tzw. naturalną retencję, z wyjątkiem wody pobieranej za pomocą pomp.

- Zaproponowane górne jednostkowe stawki opłat za pobór wód (opłaty stałe oraz opłaty zmienne w wysokości: 1,64 zł za 1 metr sześcienny wody podziemnej i 0,82 zł za 1 metr sześcienny wody powierzchniowej) z ekonomicznego punktu widzenia są całkowicie nieuzasadnione i nie do przyjęcia. Stanowić będą nadmierne obciążenie dla tego rodzaju działalności i w konsekwencji doprowadzą do upadłości obiektów stawowych. Przykładowo samo zalanie 1 ha stawu będzie kosztować producenta ryb 8,200 zł, przy czym koszt ten jest niecałkowity, gdyż nie uwzględnia uzupełnienia wody, która zostaje utracona wskutek parowania i przesiąków. Tym samym koszt wyprodukowania 1 kg karpia wzrośnie co najmniej o 200 proc..  - przekonują przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Rybackiego w opublikowanym stanowisku. Wyrażają także obawę, że poprzez wprowadzenie niekorzystnych zapisów "dąży się do likwidacji i upadku chowu i hodowli ryb w Polsce". 

Jak przekonują "zaprzestanie gospodarowania na stawach spowoduje zniweczenie wielowiekowej pracy
włożonej w utrzymanie naturalnych zbiorników, zapobieganie ich eutrofizacji i degradacji. Nieopłacalność produkcji, skutkować będzie zwrotem dzierżawionych stawów do zasobów
Skarbu Państwa i znacznymi problemami ze spłatą wykupionych na raty obiektów stawowych". Co więcej, pod znakiem zapytania stanie zdaniem PTR zasadność korzystania z unijnych funduszy
pomocowych w nowej perspektywie budżetowej 2014-2020 a nawet dotrzymanie przez producentów będących już beneficjentami obowiązku zapewnienia trwałości efektu przedsięwzięcia przez okres co najmniej 5 lat od zakończenia realizacji inwestycji.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • ATEM 11-05-2016, 07:14:
OCEANY SĄ PUSTE ,,,,,,,TO ROZWIJA SIĘ RYBY ŚRÓDLĄDOWE CENNE GATUNKI ,,,,,,, ZALICZKA LEŻY DLA POWIATU ,NAUKI ŚWIATOWEJ ,,,,,,, 1 MILIARD ERO ,,,,,,,,,,, NA MEDYCYNĘ ,,,,,,, DIETA+ ZIOŁA+ RUCH =LEK NIE ZASTAPIONY ,,RATUJE ŻYCIE I ZDROWIE ,,,,,,, IJEST W PIERWSZEJ KOLEJNOSCI PRZENACZNY DLA PACJENTÓW KTÓRYM MEDYCNA NIE UMIE POMÓC ,,,,,,BEZWŁADY CENTRALNE ,,,,,,,BYSKAWICNA REGNRACJA 23 DNI ,KOSCI 42 DNI U DOROSŁYCH ,,,,,,,,DOTYCHCZAS TO MEDYCNA LECZY ZALEDWIE KILKA LEKKICH OK 10 NIGDY NIE LECZYŁA ,,,,,,,,,,, ALE POTRZEBA DUŻO INNYCH PRODUKTÓW ,,DLA WSZYSTKICH PACJENTÓW NA CAŁYM ŚWIECIE NIE STARCZY,,,,,,,TECHNOLOGIE TEŻ OPRACOWAŁEM I NAUKA CHCE UZYSKAĆ WIEDZĘ ,,,,,,,,, BILIONY NA 50 LAT ZAREZERWOWANE ,,,,,,,,PRZEMYSŁ ZA TO TEŻ ODBUDUJĄ ,ENRGIE ITD ,TYSIACE TEMATÓW ,,,,,,,POLACY WSZYSTKO OPRACUJĄ ,,MAMY WIEKI SZACUN ,,,,,,,,,,W NAUCE ŚWIATOWEJ
  • LOL 04-05-2016, 14:42:
PIS konsekwentnie realizuje swoją wizję Polski w ruinie. Po zrujnowaniu handlu wzięli się za rybaków.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH