Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Czy sprzedaż żywych ryb w Polsce przejdzie do historii?

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 15-09-2015, 09:23
Czy sprzedaż żywych ryb w Polsce przejdzie do historii?
fot. Shutterstock

Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb Pan Karp, zwraca uwagę na zmiany w ustawie o ochronie zwierząt proponowane przez polski Sejm. Zdaniem szefa stowarzyszenia, jeśli dojdzie do uchwalenia nowego prawa, sprzedaż żywych karpi w Polsce może przejść do historii.

- W trakcie ostatnich prac legislacyjnych w naszym Sejmie rozpoczęto procedowanie nad zmianami ustawy o ochronie zwierząt, gdzie w art. 6 ust. 2. zdanie wstępne otrzymuje następujące brzmienie: "Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: (...) transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie - czytamy w apelu wystosowanym przez Szczepańskiego do prezesów organizacji rybackich.

Jak zauważa prezes TPR Pan Karp, projekt pochodzący z kwietnia br. wpłynął do Sejmu 11 czerwca. Trzy miesiące później na łamach "Rzeczpospolitej" poseł Paweł Suski zapowiedział, że do głosowania nad projektem ustawy o ochronie zwierząt dojdzie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

- Pośród zmian dotyczących traktowania psów, kotów, zwierząt cyrkowych, znalazła się też kluczowa zmiana dla gospodarki karpiowej. Projekt poselski zakłada, że ryby na każdym etapie swojego życia, w każdym jego momencie, muszą mieć dostateczną ilość wody umożliwiającą oddychanie. Tak więc w optymistycznym wariancie żywą rybę będzie można dowieźć do sklepu, ale z tego sklepu już będzie mogła być wydana klientowi wyłącznie jako ubita albo w odpowiedniej wielkości naczyniu z wodą, co zważywszy na skalę zjawiska, jest oczywistą utopią - podkreśla Szczepański.

Jak dodaje, w wariancie pesymistycznym nie będzie można np. wyjąć ryby z wody w całym cyklu hodowlanym. - Oznacza to, że np. sortownica, nie będzie już sortownicą, tylko narzędziem tortur dla żywych ryb, na co znajdzie się odpowiedni paragraf - ubolewa Szczepański.

Prezes TPR Pan Karp apeluje do wszystkich organizacji rybackich o walkę o to, aby nowe prawo nie zostało uchwalone w proponowanej formie. Szczepański liczy na to, że branża podejmie energiczne i skuteczne działania, które ochronią hodowle karpiowe, wnoszące duży wkład w gospodarkę, ochronę unikatowej wodnej przyrody, retencję wody i dziedzictwo kulturowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze