REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Czy sprzedaż żywych ryb w Polsce przejdzie do historii?

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 15-09-2015, 09:23
Czy sprzedaż żywych ryb w Polsce przejdzie do historii?
fot. Shutterstock

Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb Pan Karp, zwraca uwagę na zmiany w ustawie o ochronie zwierząt proponowane przez polski Sejm. Zdaniem szefa stowarzyszenia, jeśli dojdzie do uchwalenia nowego prawa, sprzedaż żywych karpi w Polsce może przejść do historii.

REKLAMA

- W trakcie ostatnich prac legislacyjnych w naszym Sejmie rozpoczęto procedowanie nad zmianami ustawy o ochronie zwierząt, gdzie w art. 6 ust. 2. zdanie wstępne otrzymuje następujące brzmienie: "Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: (...) transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie - czytamy w apelu wystosowanym przez Szczepańskiego do prezesów organizacji rybackich.

Jak zauważa prezes TPR Pan Karp, projekt pochodzący z kwietnia br. wpłynął do Sejmu 11 czerwca. Trzy miesiące później na łamach "Rzeczpospolitej" poseł Paweł Suski zapowiedział, że do głosowania nad projektem ustawy o ochronie zwierząt dojdzie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

- Pośród zmian dotyczących traktowania psów, kotów, zwierząt cyrkowych, znalazła się też kluczowa zmiana dla gospodarki karpiowej. Projekt poselski zakłada, że ryby na każdym etapie swojego życia, w każdym jego momencie, muszą mieć dostateczną ilość wody umożliwiającą oddychanie. Tak więc w optymistycznym wariancie żywą rybę będzie można dowieźć do sklepu, ale z tego sklepu już będzie mogła być wydana klientowi wyłącznie jako ubita albo w odpowiedniej wielkości naczyniu z wodą, co zważywszy na skalę zjawiska, jest oczywistą utopią - podkreśla Szczepański.

Jak dodaje, w wariancie pesymistycznym nie będzie można np. wyjąć ryby z wody w całym cyklu hodowlanym. - Oznacza to, że np. sortownica, nie będzie już sortownicą, tylko narzędziem tortur dla żywych ryb, na co znajdzie się odpowiedni paragraf - ubolewa Szczepański.

Prezes TPR Pan Karp apeluje do wszystkich organizacji rybackich o walkę o to, aby nowe prawo nie zostało uchwalone w proponowanej formie. Szczepański liczy na to, że branża podejmie energiczne i skuteczne działania, które ochronią hodowle karpiowe, wnoszące duży wkład w gospodarkę, ochronę unikatowej wodnej przyrody, retencję wody i dziedzictwo kulturowe.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH