Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dorsz bałtycki bez certyfikatu zrównoważonego rybołówstwa

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 18-12-2015, 12:42
Dorsz bałtycki bez certyfikatu zrównoważonego rybołówstwa
Fot. Shutterstock

MSC zawiesiła swoją certyfikację dla wszystkich organizacji rybackich z pięciu państw, w tym Polski, prowadzących połowy na wschodnim stadzie dorsza bałtyckiego. Organizacja Oceana popiera decyzję MSC i wzywa kraje UE do podjęcia stosownych kroków by poprawić tę sytuację.

Priorytetem jest teraz zatwierdzenie zrównoważonego wieloletniego planu zarządzania, zgodnego z celami Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). Plan jest obecnie negocjowany pomiędzy Parlamentem Europejskim, reprezentowanym m.in. przez europosła Jarosława Wałęsę, a Radą Ministrów UE.

 

- Unijni ministrowie rybołówstwa regularnie stawiali przyszłość dorsza w Morzu Bałtyckim pod znakiem zapytania, legitymizując przełowienie i corocznie ustanawiając zbyt wysokie limity połowowe. Decyzja MSC potwierdza to, co już wiedzieliśmy wcześniej: dorsz bałtycki jest w poważnych tarapatach. Przełowienie zasobów stanowi zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale także dla miejsc pracy i zarobków całego sektora rybołówstwa. To ostatni dzwonek dla europejskich ministrów by zdali sobie sprawę, że są prawnie zobowiązani to odbudowy stad rybnych przed 2020 rokiem - ostrzegł Lasse Gustavsson, dyrektor wykonawczy Oceany w Europie. 

- Potrzebujemy limitów połowowych zgodnych z doradztwem naukowym oraz ambitnego planu wieloletniego, jeśli chcemy dalej jeść bałtyckiego dorsza - dodał. 

Koniec przełowienia jest niezbędny nie tylko do zapewnienia zrównoważonej eksploatacji zasobów rybnych i do odzyskania rentowności działalności połowowej, ale także jako warunek osiągnięcia dobrego stanu środowiska - zwracała uwagę Oceana już w październiku w rekomendacjach dotyczących połowów na Bałtyku w roku 2016. 

Jak informowaliśmy wczoraj certyfikacja MSC dla wszystkich organizacji rybackich poławiających dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego została zawieszona. Ocena stanu stada wschodniego przeprowadzona przez jednostki certyfikujące pokazała, że jego kondycja nie jest w chwili obecnej wystarczająco dobra, aby spełnić wymagania standardu MSC dla rybołówstwa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze