Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ekolodzy: Komisja Europejska umywa ręce od kryzysu przełowienia bałtyckiego dorsza

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 29-08-2016, 13:39
Ekolodzy: Komisja Europejska umywa ręce od kryzysu przełowienia bałtyckiego dorsza
Fot. Shutterstock

Organizacja Oceana uważa, że KE opiera swoją propozycję dotyczącą limitów połowowych na doradztwie naukowym tylko wtedy, gdy jest to wygodne pod względem ekonomicznym. Tym samym Komisja ignoruje aspekt środowiskowy, gdy ochrona zasobów oznaczałaby krótkoterminowe straty.

Komisja Europejska opublikowała dziś propozycję limitów połowowych dla Morza Bałtyckiego w 2017 roku. Propozycja powinna opierać się na opinii naukowej nt. stanu zasobów publikowanej przez Międzynarodową Radę ds. Badań Morza (ICES).

- Dla większości stad śledzi i szprota, które są już zarządzane w sposób zrównoważony, Komisja była w stanie zaproponować limity zgodnie z zaleceniami naukowców, ignorując jednocześnie dorsza od lat znajdującego się w alarmującym stanie. Pomimo pilnej potrzeby wprowadzenia rygorystycznych środków zarządzania stadami bałtyckich dorszy, Komisja nie zdecydowała się na zmniejszenie limitów czy wręcz zamknięcie połowów - donosi Oceana, największa międzynarodowa grupa wsparcia działająca na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych. 

- Europejscy Ministrowie ds. Rybołówstwa od lat ignorują pogarszający się stan dorsza i podejmują krótkowzroczne decyzje. Szokującym jest jednak fakt, że Komisja Europejska, której obowiązkiem jest stanie na straży wspólnej polityki rybołówstwa UE, umywa ręce od podjęcia trudnej decyzji - ocenia Lasse Gustavsson, dyrektor wykonawczy Oceany w Europie.

- Stan bałtyckich dorszy pogarsza się z roku na rok. Nie możemy mówić o stabilności społeczno-ekonomicznej sektora rybołówstwa podkopując jednocześnie jego najważniejszy fundament – naturalne zasoby ryb. W pustym morzu nie będzie żadnego rybołówstwa - dodaje. 

Oceana jest zaniepokojona faktem, że Komisja Europejska zaniedbuje swój obowiązek przedstawienia propozycji limitów połowowych dla obu stad bałtyckich dorszy (wschodniego i zachodniego) pomimo istniejących i jasnych wytycznych naukowych, co do wielkości rzeczonych limitów. Oba stada dorsza okazują się być wyzwaniem dla decydentów, ale szczególnie problematyczne jest stado zachodnie. Ze względu na jego opłakany stan naukowcy zaproponowali znaczne obniżenie kwot połowowych (w zeszłym roku o 51 proc., w tym roku aż o 93 proc.).

W ubiegłym roku Komisja postanowiła zignorować problem i pomimo ostrej krytyki nie zaproponowała żadnej kwoty dla zachodniego dorsza, oczekując właściwej decyzji ze strony ministrów, którzy akceptują przełowienie od lat. Dlatego Oceana apeluje o całkowite zamknięcie wszystkich połowów ukierunkowanych na dorsza w podobszarach 22-24 by zapewnić stadu możliwość odbudowy.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH