REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Ekspert: Konsolidacja branży rybnej jest niezbędna

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 24-06-2013, 12:09
Ekspert: Konsolidacja branży rybnej jest niezbędna
Krzysztof Hryszko, ekspert IERiGŻ

- Obecnie na naszym rynku działa ok. 250 przedsiębiorstw, które zajmują się przetwarzaniem ryb, to bardzo dużo, za dużo. Konsolidacja w branży rybnej postępuje od wielu lat. Mimo, że jest konieczna, to myślę, że będzie to proces długotrwały - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Krzysztof Hryszko, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

REKLAMA

Zdaniem Krzysztof Hryszki, eksperta IERiGŻ, na naszym rynku działa zbyt wiele podmiotów zajmujących się przetwórstwem rybnym i branży rybnej potrzebna jest integracja. Jednak ekspert twierdzi, że będzie to proces bardzo długotrwały.

Firmy z branży rybnej od dłuższego czasu borykają się z problemami związanymi z wysokimi cenami surowca i niskim spożyciem ryb w naszym kraju.

- Ceny ryb są cały czas wysokie i ciągle rosną a spożycie w naszym kraju jest bardzo niskie i wynosi 13,8 kg na osobę, podczas gdy jeszcze w 2008 r. Polacy jedli ok. 15 kg ryb rocznie. Niskie spożycie ryb wynika z silnej tradycji jedzenia mięsa w naszym kraju - dodaje Krzysztof Hryszko.

W UE średnia spożycia ryb wynosi ok. 22 kg rocznie.

Czy polski rynek przetworów rybnych będzie się rozwijał? Zdaniem eksperta w kolejnych latach branżę rybną czeka stabilny rozwój.

Na co stawiają frmy przetwórcze? - Ostatnio zauważalne są duże zmiany w asortymencie firm z branży przetwórstwa rybnego, dynamicznie rozwija się oferta sałatek czy marynat. Oferta jest szeroka i są chętni na te produkty - zauważa Krzysztof Hryszko.

Rok 2012 nie był łatwym okresem dla przetwórstwa rybnego w Polsce. Mimo ograniczenia dynamiki wzrostu cen importowanych surowców ryb- nych i ich ustabilizowania w ostatnim kwartale roku, nadal były one bardzo drogie. Przekładało się to na wzrost cen przetworów rybnych, a w kon- sekwencji na coraz mniejszy popyt na produkty rybne i spadek spożycia ryb w kraju. Dla przetwórców coraz większym problemem stawało się zapewnienie opłacalności produkcji. Jednym ze sposobów stała się praktyka zmniejszania zawartości ryb w wyrobach, a zwiększanie udziału różnych dodatków, przy niezmienionej gramaturze i cenie. W lepszej sytuacji były przedsiębiorstwa o orientacji proeksportowej.
 

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH