REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Eksport ryb ciągle rośnie

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 16-10-2015, 15:38
Eksport ryb ciągle rośnie
Fot. Shutterstock

Z danych opublikowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w okresie styczeń-lipiec 2015 eksport ryb, owoców morza i ich przetworów wyniósł 254,5 tys. ton, co stanowi wzrost o 16,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

REKLAMA

Również wartość eksportu okazała się wyższa niż w ubiegłym roku. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku wartość eksportu ryb wyniosła 3,68 mld złotych, co stanowi wzrost o 3,3 proc. 

Dane dotyczące eksportu mogą być jeszcze lepsze, gdyż wyniki za lipiec nie uwzględniają eksportu burtowego, który obejmuje przede wszystkim ryby mrożone.

Jak podają eksperci IERiGŻ, eksport podstawowych grup produktów, filetów i mięsa z ryb wędzonych a także konserw, był o 5 proc. wyższy niż przed rokiem i wyniósł 143 tys. ton. Jednocześnie wartość eksportu tych produktów zwiększyła się o 3,3 proc. do 3,33 mld zł. Dobre wyniki są w głównym stopniu w opinii Instytutu pochodną niższych cen transakcyjnych uzyskiwanych w handlu łososiami oraz śledziami. Inaczej jest w przypadku dorsza, gdzie nadal utrzymują się wysokie ceny. 

Zgodnie z danym IERiGŻ łącznie wywóz łososi, śledzi oraz dorszy odpowiadał za 67,7 proc. całość polskiego eksportu ryb.

Co ciekawe import ryb w analizowanym okresie zbliżony był do ubiegłorocznego i wyniósł 282 tys. ton, co stanowi wzrost o 0,3 proc. Wartość importu wzrosła o 0,9 proc. do poziomu 3,63 mld złotych. 

Aż o 9,3 proc. wzrósł import ryb świeżych, który wyniósł 97,2 tys. ton, przede wszystkim łososi oraz dorszy. Spadek, od 1,3 do 4,8 proc., został zanotowany w przypadku ryb mrożonych, filetów, a także konserw i przetworów rybnych. 

W podziale na gatunki najbardziej wzrósł import morszczuków, których przywieziono 31,3 proc. więcej niż przed rokiem, a także makreli i tuńczyków, gdzie odnotowano wzrost  o 12 proc.

Największy spadek importu, od 10 do 15 proc., objął czarniaki, dorsze a także tilapie. 

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH