Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Eksport ryb i produktów rybnych nadal rośnie

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 16-11-2015, 13:04
Eksport ryb i produktów rybnych nadal rośnie
fot.Shutterstock

Od stycznia do sierpnia bieżącego roku eksport ryb, owoców morza oraz ich przetworów wyniósł 281,3 tys. ton o łącznej wartości 4,14 mld zł. Był to wzrost odpowiednio o 14,6 oraz 3,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim - wynika z danych opublikowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na łamach Rynku Rolnego.

Jak informują eksperci IERiGŻ wyższa dynamika wzrostu wolumenu wywozu w porównaniu z jego wartością wynikała ze zwiększonego eksportu burtowego, w którym dominują przede wszystkim tanie ryby.

Co ciekawe eksport wszystkich podstawowych grup produktów rybnych, w tym filetów i mięsa z ryb, ryb wędzonych oraz przetworów i konserw rybnych zwiększył się od 5,1 do 5,7 proc. do łącznego poziomu 161,3 tys. ton. Dynamika wzrostu wolumeny była  wyższa niż przypadku wzrostu wartości, co wiązało się z niższymi niż przed rokiem cenami wędzonych łososi. Tym samym wartość eksportu tych produktów zwiększyła się jedynie o 3,6 proc. do 3,77 mld zł.

W analizowanym okresie import wyniósł 315,4 tys. ton i był na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Jednocześnie jego wartość wzrosła do 4,11 mld zł, to jest o 2 proc. 

W przypadku ryb świeżych import zwiększył się aż o 8,1 proc. do 108,1 tys. ton. Zdaniem ekspertów IERiGŻ tańszy import łososi świeżych przełożył się na ograniczenie ich importu w postaci ryb mrożonych oraz filetów - w przypadku tych grup zanotowano spadek importu odpowiednio o 5,8 oraz 4,1 proc. W grupie ryb mrożonych do najczęściej sprowadzanych do Polski należą makrele oraz dorsze; w przypadku filetów są to mintaje oraz śledzie. 

Procentowy wskaźnik zmian eksportu  I-VIII 2015/I-VIII 2014 wyniósł 114,6, a w przypadku importu 100,1. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH